Baví vás psát?
Baví vás psát?
Každý z nás ví, jak je snadné kritizovat. Je zcela jednoduché odhodit knížku se slovy: „To je nuda“ nebo „Co je to, sakra, za brak?“. Ale kolik takhle kritických lidí někdy zkusilo něco napsat? Román, nebo klidně i krátkou povídku. Myslím, že moc ne – není to vůbec snadné a ještě těžší je napsat něco, co lidi bude zajímat a budou to číst, to ví každý, kdo se někdy pokusil něco napsat. Věděla jste, milá čtenářko, že i romány Charlotte Brontëové (například světoznámá a nejednou zfilmovaná Jana Eyrová) byly kritiky odsouzeny za brak? Ale neexistuje špatná knížka. Každého zajímá a baví něco jiného.
Jsou spisovatelé, kteří už při napsání prvního slova první kapitoly myslí jen a jen na to, jak se hotová kniha bude prodávat a jaký z toho budou mít zisk. Takové knížky obvykle stojí za starou bačkoru, protože jsou strašně uhlazené, až příliš vypilované nebo naopak – odbyté.
Nečekejte na to, až zaprší a uschne
Pokud vás baví psát, vezměte tužku a papír (nebo notebook) a začněte na něj klást slovo za slovem. Pokud nevíte, o čem psát, můžete jen zapisovat svoje myšlenky, starosti, ale i radosti a postřehy. Nebo si můžete vést deník. Ano, já vím, tohle je záležitost spíše dospívajících dívek, ale můžete si ho také založit. Nemusíte mu říkat „tajný deníček“, postačí jen „deník“. Do něj si můžete zapisovat svoje zážitky či plány. Nebo se můžete svěřit s tím, co vás trápí. Papír to unese a nebude se vás na nic vyptávat a už vůbec vás nebude za něco odsuzovat, jen vás vyslechne jako přítele, ale musíte mu důvěřovat. Deník je dobrý způsob, jak si procvičovat psaní – jeden ze způsobů. Takový deník si můžete dokonce založit online, kde se podělíte se svými myšlenkami, zkušenostmi a zážitky se svými čtenáři, tzn. založit si tak zvaný blog.
Možností je víc
Pokud to ale se psaním myslíte opravdu vážně, měla byste dělat něco víc. Pokud máte šuplík plný příběhů, básní či jiných děl, dejte to zkritizovat někomu, kdo se v psaní vyzná. Jistě ho potěší, že jste přišla právě za ním a rád se na to podívá kritickým okem. Ale ať už se mu to bude líbit či ne, pamatujete na to, že je to jen jeden z mnoha názorů a jiný člověk si může myslet něco zcela jiného.
Můžete se také přihlásit do literární soutěže a poměřit se s ostatními pisálky. Zjistíte tak nejen jestli dokážete dodržet rozsah, styl a téma, ale i termín odevzdání. Pokud se vám to podaří, můžete dostat i odměnu, nejčastěji finanční.
Dále se vám nabízí psaní článků jako brigáda. Tu snadno naleznete na internetu. Tím se nejen můžete zviditelnit, ale ještě si přivyděláte peníze. Každý zaměstnavatel platí jinak a má jiné požadavky na článek. Někdo vám řekne, že můžete psát o čemkoliv, další vám zadá téma a rozsah. Záleží na vás, co vám bude vyhovovat a co si vyberete. Nebojte se, máte na výběr, protože nabídek je opravdu hodně.
Stejně tak můžete psát i články do novin. Avšak mnohem častější je psaní reakcí na nějaký článek, přispívání do diskuze na určité téma, anebo otisknutí krátké povídky nebo poemy, kterou jste jim do redakce poslala.
Jestli jste něco napsala a lidem se to líbí, máte můj obdiv. V takovémto případě nechápu, proč jste to ještě neposlala do nakladatelství. Pokud jste tak ale již učinila a přišla vám buď negativní odpověď, nebo žádná, neztrácejte naději. Myslete na to, že toto je pouze jeden z mnoha názorů a že se vaše dílo může někomu jinému líbit.
Vydání vaší tvorby
Pokud teprve uvažujete o tom, že byste to chtěla vydat, je třeba vědět, jak na to. Naskýtá se tu mnoho otázek: Kam? Komu? Jak? Jakou část nebo celé? Jaký budu mít zisk?
Ráda vám tyto otázky zodpovím, nebo alespoň částečně. Nejprve je nutné rozhodnout se, do kterého nakladatelství svůj román, povídku, básně nebo divadelní hru poslat. Každé nakladatelství se zaměřuje na něco jiného, snad žádné nevydává sci – fi i drama. Samozřejmě ale můžete zkusit své štěstí u více nakladatelství.
Ideální je poslat to klasicky poštou. Samozřejmě, že nebudete posílat celý román o čtyř stech stranách, ale třeba jen první kapitolu. Pokud je to zaujme, odepíší vám a vyžádají si zbytek.
A zisk pro vás? Platí se v několika honorářích, které pro vás ale nebudou moc veliké, protože nejste známá osobnost, a tak není jisté, jak se kniha bude prodávat.
Se vším vám také může pomoci tzv. zprostředkovatel. Ten vám pomůže hlavně najít nakladatelství, od kterého byste měla největší finanční zisk. Samozřejmě to ale nebude dělat zadarmo.
Avšak jestli jste už všechno tohle zkusila a všichni odmítli, je tu ještě jedna možnost: vydat knihu na vlastní náklady.
Když jste se dočetla až sem, nepochybuji o tom, že vás opravdu baví psát a že jste už nejeden příběh (či báseň) napsala. Možná jste se stylem psaní spokojená, ale možná ne. Věřte mi však, že VŽDY je co zlepšovat. Nejjednodušším způsobem je psát, psát, psát. Pokud nemáte téma, když nevíte, o čem psát, můžete zkusit cvičení, ve kterém si stanovíte časový interval a v něm musíte psát. Pište, co vás napadne, když vás nic nebude napadat, pište o tom, že nevíte, co psát.
Dále vám mohu vřele doporučit knihu „Umění psát“, kterou napsal Nigel Watt. Rozebírá v ní, jak se připravit na psaní románu, jak jednotlivé části napsat, na co si dát pozor, uvádí zde různé citáty lidí a citáty knih (které následně rozebírá) a jejich autory. Nakonec se věnuje i editaci (úprava textu) a marketingu.
Přestože rozebírá román, příklady uvádí i z pohádek. A koneckonců ta pravidla, rady, které píše, platí nejen pro román, ale obecně pro každý text s dějem.
A co se pravopisu týče, tak ten musíte umět perfektně, jelikož na nikoho neuděláte valný dojem textem plným hrubek. To je první důvod proč číst (pravopis se vám samovolně vryje do paměti). Druhým důvodem je, že si tak osvojíte různá slovní spojení a styl psaní. Také vás knihy mohou inspirovat.
Článek napsala: Karolína Bencová