Autor obrázku: Simon Q

Belgická kuchyně

Malá, ale silná evropská země se po světě proslavila pivem a naprosto famózními pralinkami a čokoládou. Pravá belgická pralinka je delikatesa, jež sice stojí nemalé peníze, ale požitek je nenahraditelný. Kdo hodlá Belgii navštívit, pravé pralinky musí ochutnat, v jiném případě je gastronomický i cestovatelský břídil.

Autor obrázku: Simon Q

Belgická kuchyně je směsicí nizozemské, německé i francouzské. Asi je šílenou představou podávat vařené šneky s knedlíky, ale do takových extrémů se Belgičané nepouští. Z každé země si vzali něco a k tomu dodali vlastní chuť. Výsledkem je bohatá a kvalitní kuchyně.

V belgické kuchyni často narazíme na ryby, mořské plody, taky samozřejmě maso, tradiční zeleninu, i tu méně tradiční, kterou je čekanka. Do jídel se hodně přidává cibule nebo pórek, také je zde velké užití sýrů (a to nejen ze sousedního Nizozemska – i Belgičané umí vyrobit kvalitní sýr), smetany a tradičního ovoce jako u nás – jablka, hrušky aj.

Země pralinek je známá i pro svůj tradiční pozitivní postoj ke stánkům rychlého občerstvení. Belgičané jsou prostě zvyklí během dne si při chůzi něco vzít, něco zakousnout. Proto jim také vyhovuje blízký stánek, kde si koupí to, na co mají právě chuť. Téměř národním jídlem, právě díky vysoké spotřebě a oblíbenosti, jsou klasické hranolky.

K dostání jsou ale i další „běžná“ fast-foodovská jídla. A protože jsou místní obyvatelé opravu zvyklí na prodejny rychlého občerstvení, rozrostla se nabídka těchto prodejen na vlastní speciality. Jednou z takových je vydlabané rajče plněné směsí z krevet. A protože rychlé občerstvení v Belgii neznamená jen smažené a nezdravé (o čemž nás mohlo přesvědčit plněné rajče), v nabídce je i velmi populární Lutyšský salát, tedy směs zelených fazolových lusků, slaniny, brambor cibule a octa.

Hodně se v Belgii konzumují šunky – pravé a domácí, a také skvělé, výtečné a lahodné paštiky.

Autor obrázku: Smabs Sputzer

Waterzooi

Je národním jídlem Belgie. Je to taková hustá polévka, někdo říká, že jídlo, co dům dal. Jejím základem je zeleninový vývar, do kterého se přidává žloutek, smetana, také další zelenina, jako mrkev, celer, pórek, brambory a cibule. Přidávají se i kousky masa a po povaření se konzumuje. Dříve se místo kuřecího masa přidávala ryba, ale když bylo málo ryb, začaly se přidávat právě kuřecí kousky.

Stoemp

Jde spíše o bruselskou specialitu, než národní pokrm Belgičanů, ale přece jen stojí za zmínku. Bramborová kaše je podávána se směsí vařené zeleniny, kde nechybí hrášek, mrkev, cibule, zelí, špenát a pórek. Aby se plodiny trochu vyvážili, přidává se opečená klobása nebo slanina a smažené vejce.

Carbonade flamande

Hovězí maso dušené na pravém belgickém pivu s cukrem. Do jídla se přidává řada koření a pochutin, které nakonec vykouzlí sladko-kyselou chuť. Jako příloha se podávají vařené brambory nebo hranolky.

Moules frites

Belgická kuchyně je vyhlášená vařením mořských plodů, zejména pak mušlí. A tento pokrm je toho jasným důkazem. Slávky se dusí na cibulce, přidává se celer, česnek, víno i pivo, hořčice a pár kapek citrónu. Jako příloha se podávají nejčastěji hranolky a nesmí chybět majonéza.

Chicons au gratin

Protože čekanka je v belgické kuchyni jako doma, nesmí chybět ani pokrm z ní. Čekanka zabalená v šunce a dušená spolu s bešamelovou omáčkou a výtečným sýrem.

Vafle

Mimo dokonalé pralinky a kvalitní čokoládu, se v Belgii dost konzumují vafle. Čerstvé a teplé se podávají se sladkým sirupem, čokoládou (jak jinak), marmeládou, také čerstvým ovocem, zmrzlinou a šlehačkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *