Autor obrázku: David Berkowitz

Mongolská kuchyně

Pokud hledáte opravu netradiční chutě a celkové pojetí jídla, pak by pro vás mohla být vhodným cílem mongolská kuchyně. I když je nutno znát i další fakta, která říkají, že ne každému musí mongolská kuchyně chutnat.

Hlavní surovinou je maso a muži ho, podle tradičního uspořádání, prý musí mít minimálně dvakrát denně, naopak lehké zeleninové nebo sladké jídlo pro ně nepřipadá v úvahu. To je vhodné maximálně pro ženy a děti a tak všeobecně pro ty osoby, které moc fyzicky napracují.

Prakticky celá Asie je krmena rýží. Mongolsko je v tomto výjimkou. Ne, že by rýži neznali, ale hlavní surovinou jsou různá těsta, která se vykrajují a tvarují do kapes a plní mletým masem se směsí zeleniny. Takové kapsy se vaří nad párou, někdy i pečou.

Hodně se zde upravuje maso skopové, a je jakousi tradiční surovinou při přípravě pokrmů, stejně jako mléko, ale ne kravské, jak jsme třeba u nás zvyklí, ale kobylí či kozí. Vyrábí se z něj kvalitní sýry, které jsou také v kuchyni často užívány. Potřeba je česneku, cibule, mrkve, z koření je pak nutné nezapomenout na zázvor, hřebíček, bobkový list a mnoho dalšího.

Jistou zajímavostí, zejména pro nás, pro Čechy je to, že mongolskou kuchyni výrazně ovlivnila jídla česká. Je to dáno tím, že řada Mongolců u nás studovala anebo pracovala a tak se v Mongolsku podává například tradiční český, bramborový salát.

Buzz

Národním pokrmem v Mongolsku je burz, což jsou malé taštičky, které se plní mletým ovčím masem smíchaným s mrkví a zázvorem. Taštičky, nebo spíše knedlíky se vaří v páře a poté podávají. Jistou obměnou je pokrm banš, také knedlíčky plněné masem a masovou směsí, ale tyto se vaří přímo ve vodě.

Autor obrázku: David Berkowitz

Chušur

Velmi často Mongolci konzumují chmur, což je placka z jednoduchého těsta – vody a mouky a plní se masem. Běžně je k dostání snad ve všech stáncích s občerstvením a řadí se mezi velmi oblíbená jídla, protože je k dostání, nemusí se na něj dlouho čekat a splňuje základní požadavky, či požadavek – je plná masa.

Džalba

Jsou pečená žebírka, která se připravují s cibulí, mrkví, kořením a vývarem. Pečou se a podlévají a v půlce pečení se přidá rýže, podlije vývarem a po půl hodině se může celý hotový pokrm podávat.

Guriltal šol

Jsou velice oblíbené a vyhledávané nudlové polévky. V Mongolsku jde o hotový pokrm, ne jako u nás o předkrm, ale hustou polévku, s masem i zeleninou a spoustou nudlí tak, že zasytí a není potřeba dalšího chodu.

Cuivan

Nudlová směs opět s masem a zeleninou. Připravuje se v jednom hrnci, když se nejprve podusí maso, přidá zelenina a poté i nudle. Vše se mírně podlije vývarem a zcela uvařené podává.

Autor obrázku: xlibber

Svišť

Ač je to pro mnohé české občany nepředstavitelné, v Mongolsku se poměrně běžně konzumují svišti. Slovo „běžně“ je, uznávám, poněkud přehnané, vzhledem k četnosti, ale jinak je svišť v těchto krajinách považován za pochoutku. Připravuje se ihned, co si nějakého ulovíme, a opéká se, griluje na ohni a hned poté jí.

Boorcog

Pokud zatoužíte ochutnat nějaký ten sladký pokrm z tradiční mongolské kuchyně, s největší pravděpodobností vám bude nabídnut boorcog, což jsou malé smažené koblížky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *