Autor obrázku: Darko Mareš

Černohorská kuchyně

V roce 2006 teprve vznikla a již má svoji tradiční kuchyni. Řeč je o Černé hoře, dosud nejmladšího státu světa. Samozřejmě že věci se mají trochu jinak, a Černá hora má svoji dlouholetou tradici, jako vlastní území, ohraničená oficiálně však byla teprve nedávno.

Menší stát na Balkánském poloostrově, sousedící s mimo jiné nám známým Chorvatskem, je až kouzelná krajina, pohádkově nezničená průmyslem a davy turistů. Pokud uvažujete o dovolené v Evropě, zkuste zvážit i tuto možnost. Kdoví jak dlouho bude tato krajina ještě stále panensky čistá.

A samozřejmě tím nevynecháte ani ochutnávku tradiční černohorské kuchyně, která se skládá pouze z kvalitních a čerstvých surovin. Chutě jsou tak naprosto bezchybné. Krajina posetá olivovníky dovoluje i použití toho nejkvalitnějšího olivového oleje při přípravě pokrmů. A důvodem, proč je v Černé hoře tolik olivovníků je dřívější zvyk, který kladl povinnost každého mladíka, který se chtěl oženit, vysázet minimálně deset sazenic olivovníku.

Z oliv se připravuje tradiční olivový olej. Známkou, že je právě z Černé hory poznáme podle jeho sytě zelené barvy. Mimo něj jsou častými surovinami pro přípravu pokrmů zelenina, jako rajčata, papriky, olivy, hlávkové saláty, okurky, cibule, ryby i mořské plody, sýry, černohorské sušené šunky, zakysaná smetana, houby, bylinky a ovoce jako maliny a borůvky.

Pršut

V přímořských státech Středozemí je zvykem dělat sušenou šunku. Ta černohorská se připravuje z vepřové kýty, která se nejprve silně nasolí, poté se lisuje v kamenném lisu tak, aby byla odstraněná voda a následně se několik měsíců suší na vzduchu za doprovodu slabě hořícího ohně, který má za úkol odhánět hmyz.

Autor obrázku: Darko Mareš

Pljeskavica

Pokud zatoužíme ochutnat něco z černohorské kuchyně, může to být masová placka, připravená z vepřového a telecího masa, feferonek, cibule, oleje, soli a pepře. Mleté maso a další suroviny řádně promícháme a necháme (ideálně do druhého dne), uležet. Poté tvoříme malé placičky, které po obou stranách smažíme a podáváme s grilovanou zeleninou.

Brodet

Je klasická černohorská rybí polévka, připravená z cibule, česneku, rajčat, samozřejmě olivového oleje, koření a bílého vína. Nejprve se osmahne česnek a cibule, poté rajčata, voda a celá ryba, která musí být ponořená. Vaří se co nejdéle při mírném ohni a poté se podává.

Popara

Jde o jakousi pomazánku, vhodnou jako předkrm. Připravuje se ze staré veky (bílého pečiva), tvarohu, česneku, sádla, zakysané smetany a soli. Nejprve se nakrájí veka na plátky, poté se přelije vařící vodou, aby řádně nasákla, po chvíli se vyjme a na rozpálené pánvi, na sádle z obou stran opeče. Mezitím se připraví tvaroh se smetanou, česnekem a solí, do kterého se osmažená veka přimíchává. Chutná skvěle na topinkách.

Autor obrázku: Ivana Sokolović

Cicvara

Často servírovaná polévka je připravená z kukuřičné mouky, zakysané smetany, mléka, sýra a olivového oleje. Osmahnutá mouka se smíchává s rozpuštěným máslem, mlékem, sýrem a smetanou. Poté se dochutí, povaří a může podávat.

Džigerica

A zde je pokrm pro ty, co mají rádi játra a také ty, co je moc nemusí. Zvláštní příprava těchto grilovaných jater ve slanině jim zaručí jinou chuť. Podávají se s chlebem.

Z Černé hory k nám do ČR přišla i řada pokrmů, které již běžné známe. Jsou to například čevapčiči, také ražniči a čorba, což je fazolová polévka. Tradiční kuchařka jídel z Černé hory obsahuje řadu rybích specialit a mořských plodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *