Autor obrázku: Kaja Avberšek

Slovinská kuchyně

Slovinsko je malou evropskou zemí z bývalé Jugoslávie. Žije zde asi dva miliony obyvatel a díky své poloze je země čistá a malebná. Navíc není obvyklým terčem většiny turistů, jako například nedaleké Chorvatsko a díky tomu jsou i tamější pláže čisté, krajina nezničená a je zde perfektní vzduch k dýchání. Země má i svoji vlastní historii, i když oficiálně stát vznik v roce 1991.

Autor obrázku: Veni

A mimo vlastní historii samozřejmě i vlastní kuchyni, i přes to, že převzala mnohé z okolních kuchyní, jako například italské, maďarské, také rakouské a jiných, existují i vlastní jídla, která Slovinci velice rádi vaří a i turisté si je pochvalují.

Slovinsko je zemí na Balkáně, kde je tradicí sušit šunku. Pršut, výtečná vzduchem sušená šunka je nejen častou ingrediencí na stole ve slovinské domácnosti, ale také i poměrně tradiční surovinou při přípravě pokrmů. Velice oblíbené jsou zde těstoviny, rýže nebo pizza. Slovinci milují i klasický smažený řízek, který nazývají Dunajski zrezek a z oblasti podunajské také převzali tradiční jablečný štrúdl. Kdo raději ostřejší chutě a nebaví mu mastné či tučné jídlo, jistě nepohrne slovinským gulášem, paprikášem, klobásami anebo pak jako desertem palačinkami.

Z masa se tu nejčastěji připravuje telecí, hovězí, a také oblíbené vepřové. Pokud je doba lovecká, často je na jídelníčku restaurací můžeme setkat se zvěřinou. A co mnohé (možná) překvapí, je konzumované koňské maso, ze kterého jsou výtečné steaky a dokonce tu můžete ochutnat i maso medvědí. Z drůbeže tu vévodí, krocan či husa, a ne kuřecí, jak by mnozí předpokládali.

Jako přímořská země má bohatý přístup k rybám a mořským plodům. A protože pobřeží není monstrózní, spíše skromné, loví se tu i říční ryby, jako skvělí pstruzi. To je jako důkaz, že Slovinsko je skutečně čistou a svěží zemí.

Mimo přímořská letoviska je tu krajina i poměrně nohatě zalesněna a v místních lesích, v sezoně, zde potkáte soustu náruživých houbařů, podobně jako u nás. Houbaření je tu jakýsi národní sport a hoby se přidávají do spousty jídel a vaří se z nich výtečné houbové rizoto. A když už se zmiňujeme o sběru, je určitě vhodné zmínit i sbírání květů pampelišek, ze kterých se připravuje například pampeliškový sirup, nebo med, či se přidává do salátů. Zeleninové saláty jsou tu vůbec oblíbené a vždy jsou čerstvé, tvořící součást každého hlavního jídla.

Kruh

Je tradičním slovinským chlebem, který je vyhledáván i řadou turistů.

Žganci

Je kaše z pohanky. Připravuje se někdy i z ovesných vloček, kukuřičné anebo pšeničné mouky, také vody, oleje a soli. Podává se s mlékem a většinou se do ní dávají škvarky, klobása nebo jiné, mastné a opečená kousky masa.

Žlikrofi

Zde je znát vliv italské kuchyně. Žlikrofi jsou slovinské ravioli, tedy těstovinové taštičky plněné masovou náplní.

Autor obrázku: Kaja Avberšek

Štruklji

Vařené knedlíky, které se plní sýrem, nebo ořechy či ovocem.

Kokošja

Je tradiční kuřecí vývar, podávaný s vaječnými nudlemi. Masové vývary jsou vůbec oblíbené ve Slovinsku. Goveja juha je třeba vývar hovězí.

Jota

Polévka z fazolí, brambor, kysaného zelí, slaniny a česneku. Je oblíbené nejen ve Slovinsku, ale i sousedním Chorvatsku.

Prekmurska gibanica

A na závěr desert. Tento je doslova národním desertem a jde o vrstvené listové těsto, které se prokládá vrstvami máku, ořechů, rozinek, jablek, tvarohu aj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *