Slovinská kuchyně
Slovinská kuchyně
Slovinsko je malou evropskou zemí z bývalé Jugoslávie. Žije zde asi dva miliony obyvatel a díky své poloze je země čistá a malebná. Navíc není obvyklým terčem většiny turistů, jako například nedaleké Chorvatsko a díky tomu jsou i tamější pláže čisté, krajina nezničená a je zde perfektní vzduch k dýchání. Země má i svoji vlastní historii, i když oficiálně stát vznik v roce 1991.
A mimo vlastní historii samozřejmě i vlastní kuchyni, i přes to, že převzala mnohé z okolních kuchyní, jako například italské, maďarské, také rakouské a jiných, existují i vlastní jídla, která Slovinci velice rádi vaří a i turisté si je pochvalují.
Slovinsko je zemí na Balkáně, kde je tradicí sušit šunku. Pršut, výtečná vzduchem sušená šunka je nejen častou ingrediencí na stole ve slovinské domácnosti, ale také i poměrně tradiční surovinou při přípravě pokrmů. Velice oblíbené jsou zde těstoviny, rýže nebo pizza. Slovinci milují i klasický smažený řízek, který nazývají Dunajski zrezek a z oblasti podunajské také převzali tradiční jablečný štrúdl. Kdo raději ostřejší chutě a nebaví mu mastné či tučné jídlo, jistě nepohrne slovinským gulášem, paprikášem, klobásami anebo pak jako desertem palačinkami.
Z masa se tu nejčastěji připravuje telecí, hovězí, a také oblíbené vepřové. Pokud je doba lovecká, často je na jídelníčku restaurací můžeme setkat se zvěřinou. A co mnohé (možná) překvapí, je konzumované koňské maso, ze kterého jsou výtečné steaky a dokonce tu můžete ochutnat i maso medvědí. Z drůbeže tu vévodí, krocan či husa, a ne kuřecí, jak by mnozí předpokládali.
Jako přímořská země má bohatý přístup k rybám a mořským plodům. A protože pobřeží není monstrózní, spíše skromné, loví se tu i říční ryby, jako skvělí pstruzi. To je jako důkaz, že Slovinsko je skutečně čistou a svěží zemí.
Mimo přímořská letoviska je tu krajina i poměrně nohatě zalesněna a v místních lesích, v sezoně, zde potkáte soustu náruživých houbařů, podobně jako u nás. Houbaření je tu jakýsi národní sport a hoby se přidávají do spousty jídel a vaří se z nich výtečné houbové rizoto. A když už se zmiňujeme o sběru, je určitě vhodné zmínit i sbírání květů pampelišek, ze kterých se připravuje například pampeliškový sirup, nebo med, či se přidává do salátů. Zeleninové saláty jsou tu vůbec oblíbené a vždy jsou čerstvé, tvořící součást každého hlavního jídla.
Kruh
Je tradičním slovinským chlebem, který je vyhledáván i řadou turistů.
Žganci
Je kaše z pohanky. Připravuje se někdy i z ovesných vloček, kukuřičné anebo pšeničné mouky, také vody, oleje a soli. Podává se s mlékem a většinou se do ní dávají škvarky, klobása nebo jiné, mastné a opečená kousky masa.
Žlikrofi
Zde je znát vliv italské kuchyně. Žlikrofi jsou slovinské ravioli, tedy těstovinové taštičky plněné masovou náplní.
Štruklji
Vařené knedlíky, které se plní sýrem, nebo ořechy či ovocem.
Kokošja
Je tradiční kuřecí vývar, podávaný s vaječnými nudlemi. Masové vývary jsou vůbec oblíbené ve Slovinsku. Goveja juha je třeba vývar hovězí.
Jota
Polévka z fazolí, brambor, kysaného zelí, slaniny a česneku. Je oblíbené nejen ve Slovinsku, ale i sousedním Chorvatsku.
Prekmurska gibanica
A na závěr desert. Tento je doslova národním desertem a jde o vrstvené listové těsto, které se prokládá vrstvami máku, ořechů, rozinek, jablek, tvarohu aj.