Baťa
Baťa
Jestli existuje dospělý Čech, který nazná značku Baťa, pak jej bez urážky můžeme nazvat negramotným. Zakladatel podniku Tomáš Baťa je považován za jednoho z neúspěšnějších Čechů v celkové historii a jistě nikoho neurazí fakt, že je nejúspěšnějším obchodníkem s českým původem.
Základní a poctivé hodnoty
Za veškerým úspěchem, který dosáhl, může být vděčný pracovitosti, vytrvalosti a poctivosti. Tomáš Baťa se narodil jako třetí dítě, do rodiny s dlouholetou ševcovskou tradicí. Jako zcela první, oficiálně doložený švec v rodině byl Lukáš Baťa, který žil v sedmnáctém století. Proto nebylo žádným překvapením, že se stejnému řemeslu vyučil i mladý Tomáš.
Začátky ševcovské práce
Pracoval v Prostějově u firmy, která vyráběla ševcovské stroje. Jenže zvídavému a podnikavému Tomáši to dobře pálilo v hlavě a přišel na to, jak celý proces stroje zrychlit a zjednodušit. Místo, aby byl povýšen a svoji teorii mohl rozvinout, dostal výpověď z obavy konkurence.
Podnikání ve Vídni
Zcela bez prostředků odjel do Vídně, kde mu pomohla starší sestra, a mladý Baťa začal podnikat. Jenže neznalost tamějšího trhu způsobila krach a Tomáš se tak vrací do Uherského Hradiště. Založení dnes úspěšného obuvnického podniku neneslo snadný přístup. Sourozenci museli hledat cesty, aby se jim podařilo svůj podnikatelský záměr realizovat.
Zlín mu vyhověl v podnikání
Povolení k podnikání dostali až ve Zlíně a tak při nesnázích otvírají podnik pro výrobu obuvi. Tehdejší boty byly pro běžné obyvatele dost drahou záležitostí, což bylo základní nesnází zejména u dělnických profesí. Tomáš Baťa si jasně uvědomoval potřeby těchto lidí a tak díky svému stroji a přesvědčení rozdělil výrobu tak, aby nabízel pouze kvalitní a současně i cenově dostupnou obuv.
Do Zlína se stěhují všichni
Baťovy boty se tak staly fenoménem, který si pořizovali lidé s takovou samozřejmostí, jako střechu nad hlavou anebo běžné potraviny. Poptávka po baťovské obuvi výrazně rostla a stejnou úměrou rostl i podnik. Baťa si mohl dovolit zaměstnávat více a více lidí, někteří se do Zlína odstěhovali třeba i z druhého konce republiky. Stavěl pro ně domy, v dodnes tradičním stylu červených cihel, zřizoval školy a školy pro jejich děti.
Plány zarazily války
Zlín se stal velkoměstem a síla podnikavého Bati rostla tak, že se soustředili na zásobení zahraničí a vytvářel další a další aktivity spojené s rozvojem a hlavně usnadněním práce i dopravy. V té době vše nasvědčovalo tomu, že se Zlín stane hlavním městem republiky a Česká země výraznou obuvnickou velmocí. Nicméně obě světové války udaly směru podnikání trochu jiný směr a i cesty Baťovy rázem mířily za oceán.
Boty pro všechny
I dnes podnik vytváří cenově dostupnou a kvalitní obuv a výrobny jsou po celém světě. Rodinný podnik tak stále nabízí řadu obuvi pro ženy, muži i děti, dále kabelky, peněženky, nebo opasky. V prodejnách, které jsou snad ve všech větších městech v ČR, je k dostání celoroční i sezónní obuv v běžné kvalitě i vytříbeném luxusu.