Všem známá a nepříjemná tréma. Co s ní?
Všem známá a nepříjemná tréma. Co s ní?
Snažím se usnout, nejde mi to. Zítra mě čeká mé první pěvecké vystoupení na veřejnosti. Buší mi srdce, přemýšlím nad tím, jak to zvládnu. Umím dostatečně text? Snažím se vzpomenout si na první slovo. Nic! Prázdno!
Běžím se podívat. Celé si to ještě třikrát přečtu a znovu ulehám. Je půlnoc, v sedm už musím být připravená a pomalu vyrazit z baráku. Měla bych už spát, ale nejde to. Hlavou se mi honí černé scénáře. Co když do rána onemocním a přijdu o hlas? Jdu si ještě rychle vzít do lékárničky sirup.
Budík. Je to tu. Nejradši bych ho vypla a spala dál. Kéž by dnešek nebyl. Oblíkám si každou jinou ponožku. Jsem zmatená. Když dorazíme na místo, celá se potím a klepu. Srdce mi buší jak o závod, za pět minut vystupuji. Na šatech už mám mokrý flek, všichni se mě snaží uklidňovat.
Přicházím na pódium. Všichni na mě koukají. Hudba začne hrát, ale já ze sebe nevydala ani hlásku. Rozbrečím se a uteču.
Nepřipomíná vám tahle situace něco? Stává se vám to také?
Nemusí jít jen o pěvecké vystoupení, ale i obyčejné promluvení při diskuzi, o pracovní pohovor, proslov, seznamování se či jiné situace, které v nás vyvolávají strach nebo obavu. Tréma je zcela přirozená a postihuje snad každého z nás. Je sice nepříjemná, ale z lékařského hlediska neškodná. Tedy do doby, než přijdou záchvaty tak silné, že ze sebe nemůžete vydat ani hlásku. V tuto chvíli už navštivte lékaře.
Kořeny trémy mohou být už v dětství, kdy po nás chtěli rodiče něco, co nebylo v našich silách a my už předem očekávali vlastní neúspěch. Typické projevy trémy, jako například třes, pot nebo tlukot srdce, trému ještě zhoršují. Trému může způsobovat i okolí, například zkoušení arogantním učitelem, nebo posměch a snížení prestiže.
Jsou i tací, kterým tréma zvyšuje pracovní výkonnost. Strach je nabudí a oni podají lepší výsledek. Těch je ale asi méně, než těch, které dokáže tréma srazit na kolena. Jak s ní teda zabojovat? Tréma nelze úplně vymazat ze života, ale uvidíte sami, že se viditelně zlepší její příznaky.
Připravte se
Budete-li přednášet něco, čemu absolutně nerozumíte, je jasné, že vás pak vyvede z míry každá prkotina, jako třeba otázka někoho z hlediště.
Mějte dost času na přípravu prezentace, abyste byla spokojená s konečným výsledkem a nešla tam nervózní z toho, že nadpisy jsou modře, i když jste je chtěla černé a že třetí kapitola není zcela dokončená. Vezměte si na sebe ten růžový top, který vám každý chválí, a namalujte se o něco více, než jindy. Ne ale tak hodně, abyste působila lacině. Alespoň trochu vám to zvedne sebevědomí. Na schůzku přijďte o něco dříve, ale ne tak brzo, abyste měla čas se nervovat, anebo v horším případě utéct. Hlavně se tam ale nepřihrňte na poslední chvíli a nepanikařte.
Relaxujte
Týden před vaším důležitým vystoupením nebo projevem jezte zdravě a pravidelně pijte. Vynechte silnou černou kávu. Můžete zkusit chodit na meditace nebo jógu, které se dají provádět prakticky kdekoliv, kdy vás tréma chytne, jelikož jde o jednoduchou techniku, které si málokdo všimne. Před vystoupením dýchejte. Na tři doby nádech, na tři výdech. V některých případech by mohl pomoct i panák nebo sklenička alkoholu, pokud však budete spoléhat na svou „skleničku záchrany častěji, může to vést až k alkoholické závislosti.
Určitě se přímo před vystoupením nenervujte s ostatními trémisty, ale jděte se projít na čerstvý vzduch nebo jen nadýchat k oknu. Hlavně neposlouchejte nikoho jiného, kdo má problémy, jelikož vy jich máte až nad hlavu. Slušně se omluvte, že si musíte odskočit a on si mezitím zaručeně najde jinou oběť.
Léčba šokem
Vadí-li vám i takové titěrnosti, jako promluvit při schůzi, trénujte se. Zkuste začít úplnými maličkostmi, jako zeptat se někoho na ulici kolik je hodin nebo kudy vede cesta k muzeu. Úkoly si dávejte obtížnější a obtížnější a uvidíte, že časem místo koláče potu bude stírat už jen drobné orosení.
Dodejte si sebevědomí
Říkejte si „Zvládnu to“ nebo „Půjde to“. Vezměte si s sebou někoho, kdo vás podpoří, půjde-li to. Při vystoupení si můžete například představit lidi, kteří na vás koukají, jak sedí na záchodě nebo že jsou oblečeni v pyžamu. Prostě tak, abyste se cítila lépe a oni byli ti, kteří se mají stydět.
Všichni jsme jen lidé a určitě plno z nich, kteří na vás koukají a kritizují vás, mají stejný problém. Nenechte se vyvést z míry, pokud to jednou nevyjde. Vždyť i slavní herci a zpěváci mají problémy s trémou. Například Pepa Vojtek se přiznal, že by se nikdy do žádné pěvecké soutěže nepřihlásil.
Zapomeňte na chemii
Nikdy si neberte sedativa ani jiné prášky, mohli by vám naopak způsobit ještě větší problémy, než tréma. Pokud vám je předepsal lékař, používejte je pouze v doporučených dávkách a nepřekračujte jejich užívání svévolně. Nikdy je nemíchejte s alkoholem.