Vyhrajte nad jarní únavou

Mohlo by se zdát, že s blížícím se jarem, kdy se příroda začíná probouzet a dny prodlužovat, budou všichni z nás plni síly a nabiti energií. Opak je ale pravdou. Daleko častějším jevem je naopak únava, pocit smutku nebo i depresivní ladění. Tento fenomén má i svůj vžitý název- trpíme jarní únavou. A s tou se podle odhadů setká více než polovina z nás.

Co je jarní únava?

Co to tedy jarní únava je, když nás tolik v takovém počtu trápí? Lékaři navíc upozorňují, že nejde o žádnou diagnózu, nemá klasifikaci nemoci a v podstatě nejde o  lékařský termín.  Vysvětlení je ale jednoduché – jarní únava je stav způsobený důsledkem zimy. Náš organismus je totiž po dlouhé době vyčerpán, působí na nás nedostatek slunečního světla z uplynulých měsíců a dochází zásoby vitamínů. Řada z nás neodkáže doporučené množství vitamínů ve své stravě pokrýt a nastupuje únava. Zjednodušeně by se dalo říci, že jarní únava není nic jiného, než deficit vitamínů, projevující se snížením výkonnosti a fyzickým a psychickým vyčerpáním. Na jaře navíc člověk musí reagovat i na měnící se rytmy – z dlouhého spánku a krátkého bdění na „letní rytmus“ krátkého spánku a dlouhého bdění. Dochází také k výkyvům teplot, což je pro organismus také náročnější.

Jak to bylo dříve

S obdobím jarní únavy měli zkušenosti i naši předkové. Stačí si vzpomenout na masopust – tradiční postní období ke konci zimy. Omezovala se konzumace masa, zato se preferovalo zelí, doslova nabité potřebnými vitamíny (zejména „céčkem“), zelenina a jarní bylinky. Z kopřiv, pampelišek a dalších zelených bylinek je dodnes zvykem připravovat saláty, nádivky nebo polévky. Rovněž se připravovaly různé očistné čaje.

Vitamíny jsou základ

Víme-li, že za únavou stojí nedostatek vitamínů, není nic jednoduššího, než je do jídelníčku zařadit. I tak ale dosáhnout optimálního množství vitamínů není zcela samozřejmé. Je potřeba jíst dostatek zeleniny a ovoce, bez toho to prostě nepůjde.

Důležitý je zejména vitamin C. Působí jako významný antioxidant a chrání naše zimou oslabené tělo před různými patogeny – viry, bakteriemi, a tím pádem infekcemi. Pokud do jídelníčku zařadíte pravidelně papriky, zelí, kapustu a další druhy zeleniny, určitě to vaše tělo ocení. Na vitamin C jsou bohaté i citrusové plody – v dnešní době není problém je sehnat v průběhu celého roku. Pokud budete pít vodu ochucenou citronem, dodáte vašemu tělu vitamin C a zároveň ho nezatížíte žádnými nadbytečnými cukry, jež jsou součástí řady běžně konzumovaných nápojů. Nezapomínejte, že vitamin C je termolabilní – při jeho tepelném zpracování dochází až k 50 % ztrátám.

Dalším potřebným vitaminem je vitamin A – najdeme ho rovněž v zelenině, například v mrkvi, rajčatech. Zapomenout nemůžeme ani na vitamin D, který si naše tělo dokáže vyrobit ze slunečního záření, nicméně v zimních měsících byla jeho tvorba tímto způsobem dost omezená. Ještě než budeme naše tělo moci vystavit slunečním paprskům, můžeme využít i jiné zdroje „déčka“ – najdeme ho například v rybách, mléce nebo vaječném žloutku.

Z dalších přírodních zdrojů můžeme v boji proti jarní únavě použít i česnek – posiluje naši obranyschopnost a brání tělo před propuknutím infekcí.

Nic nezkazíme ani zařazením probiotik a prebiotik do našeho jídelníčku. Probiotika najdeme v některých druzích jogurtů a prebiotika zase ve vláknině, jež je součástí zeleniny. Tím podpoříme vstřebávání vitaminů a celkově správné trávení.

Pomoci nám může i celá řada dalších vitamínů a stopových prvků – vitamin E, betakaroten, selen nebo zinek.

Pomoc potravinových doplňků

Pokud chcete kromě vitamínů použít i jiných účinných prostředků na posílení vaší imunity, máte celou řadu dalších možností. Řada potravinových doplňků slibuje prospěšné účinky na vaše zdraví.

Imunitu můžete posílit užíváním echinacey, řasy chlorely, lecitinu, karnitinu, ženšenu anebo glukanů. V lékárně vám s výběrem zajisté poradí.

Odpočívejte

A poslední rada na závěr – odpočívejte a relaxujte. Vhodný je zejména pobyt na čerstvém vzduchu a záleží jenom na vás, jakou aktivitu si zvolíte. Blahodárně působí také pobyt v lázních – podle odborníků je ideální délka pobytu alespoň dva týdny. Pokud namítnete, že to si nemůžete dovolit, postačí i dvou nebo třídenní wellnes pobyt. I tento krátkodobý relax vám nabije baterky na dlouhou dobu. Vše se počítá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *