Jak dezinfikovat a pečovat o oblečení?Jak dezinfikovat a pečovat o oblečení?

0


Současná situace na nás klade vyšší nároky spojené s praním a čištěním oblečení. Ze všech stran se na nás valí informace o důležitosti prevence nákazy koronavirem. Jednou z jejích součástí je také správné praní a dezinfekce bavlněných roušek i oblečení.

Podle studií, které v minulosti proběhly na podobných virech, se koronavirus na textiliích nějakou dobu udrží, proto je důležité nakládat s oblečením se zvýšenou opatrností. Když se budete držet několika zásad, nemusíte se však ničeho obávat.

Časté převlékání

Vědci doporučují častější převlékání i praní oblečení. Když se vrátíte z venku, měli byste se převléknout a oblečení vyprat. Nezapomeňte však striktně oblečení oddělit od použitých bavlněných roušek, v té se potenciálně nachází nejvíce bakterií. Ideálně si pořiďte na roušky speciální nádobu.

Roušky perte zvlášť

Roušky nejen skladujte mimo běžné oblečení, ale zvlášť je i perte. Možná vám to přijde zbytečné, ale bohužel je to nutnost. Při praní se totiž viry (především ty, které způsobují respirační onemocnění) ani bacily 100% nezničí. Bohužel tu i vzniká riziko kontaminace zbytku oblečení.

Kromě roušek perte zvlášť i oblečení, které nosíte ven a spodní prádlo. Jednak se liší teploty doporučené pro jeho praní a jednak je u spodního prádla, ručníků a kapesníků mnohem vyšší riziko kontaminace.

Domácí dezinfekce prádla

Doma můžete dezinfikovat oblečení hned několika způsoby. Abyste měli jistotu, že je čisté, perte povlečení i oblečení na 70°C i vyšší. V tomto případě dávejte pozor na informace, které jsou uvedené na štítku u jednotlivých kusů oblečení. Může se stát, že se oblečení při vyšších teplotách srazí, v tomto případě perte oblečení na doporučenou teplotu a přidejte k běžnému prášku dezinfekční prostředky. Ty podle výrobců zahubí až 99 % bacilů i při nízkých teplotách nebo dokonce při ručním praní.

Pokud už nemáte doma dezinfekční prostředky, můžete vyzkoušet ocet. Ocet skvěle ničí bakterie a prádlo je pak měkké. Nemusíte se bát ani zápachu, ocet není cítit. Jen s ním nakládejte opatrně a zvažte jeho použití u barevného a tmavého oblečení, má bělicí účinky. Dobře funguje i sušička, ale pouze při vysokých teplotách.

Kromě toho můžete přenést mikroby i do bubnu pračky, proto byste po praní roušek měli provést dezinfekci pračky.

Žehlička

Dezinfekci prádla pomůže i žehlení napařovací žehličkou. Pokud nemáte napařovačku, žehlete oblečení a roušky na nejvyšší stupeň po dobu 5 minut. Tady ovšem pozor na materiály, některým byste mohli hodně ublížit. Podívejte se radši na štítek, jestli je možné danou látku žehlit na tak vysoký stupeň.

Rychlost

Rychlost je váš pomocník, oblečení perte co nejdřív. Čím dříve ho vyperete, tím méně bakterií se na něm stihne namnožit.

Nezapomeňte také na dezinfekci rukou po přendání prádla do pračky. Zabráníte tak přenosu nákazy na potraviny nebo kamkoliv jinam.

Pošlete oblečení do čistírny

Zvýšená potřeba převlékání může způsobit, že budete mít doma mnohem víc oblečení, než jste zvyklí. Proto by pro vás mohlo být jistým řešením praní prostřednictvím čistírny či prádelny. Vyškolený personál se postará o vaše oblečení a vrátí vám je čisté a dezinfikované. Pracovníci striktně oddělují špinavé prádlo od toho čistého. Proto nemůže dojít ke zpětné kontaminaci.

Možná se bojíte vycházet na ulici a nechcete se zbytečně vystavovat riziku nákazy koronavirem při cestě do čistírny. Obdobně jako nákupy i praní si můžete obstarat on-line. Čistírna Cleany.cz u vás oblečení vyzvedne, zaveze do nejbližší prádelny nebo čistírny a čisté a vydezinfikované vám ho přiveze zase zpět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *