Vyrob si pleťovou vodu nebo tinkturu
Vyrob si pleťovou vodu nebo tinkturu
Většina žen se bez pleťové vody neobejde, ale mnoho z nich ani neví, že si ji mohou vyrobit i samy doma! Jak tedy na to?
Skořicové tonikum
Do sklenice vlož 2 lžíce najemno nalámané skořice a tu přelij 3 dl 60 % lihu. Nech dva týdny na teplém místě louhovat a nezapomeň směs každý den protřepat. Po dvou týdnech směs přecedíme a získáš tak vodičku, kterou nařeď – vždy jedna lžíce vodičky na 2 dl destilované vody. Tonikum důkladně pročistí pokožku, prokrví ji a snáze zregeneruje.
Skořice je vůbec známá pro své afrodiziakální účinky, také působí antibakteriálně a antivirově, takže je hojně používána v alternativní medicíně. Pomáhá při snížení chuti k jídlu, depresích, úzkosti, bolestivé menstruaci, pomáhá při snížené chuti k jídlu.
Také se používá při masážích, když bolí svaly. Pokud chceš skořici použít k těmto účelům, dvě polévkové lžíce jemně nalámané skořicové kůry přelij 3 dl 60% čistého lihu a nech dva týdny louhovat. Nezapomeň směs každý den protřepávat. Po dvou týdnech směs přeceď, nalij do sklenice a ulož do tmy. Vnitřně podávej při nachlazení, chřipce, zánětu nebo nechutenství či jiných trávicích obtížích. Užívej třikrát denně 10 kapek. Pokud tě trápí kožní neduhy, akné nebo nějaké poranění, můžeš směsí ranku či postižení místo potřít.
Zázvor
Nastrouhej jednu lžičku zázvorového kořene a tu přelij 3 dl vroucí vody. Poté nech 20 minut louhovat, směs přeceď a vymačkej. Oplachuj pleťovou vodou obličej a dekolt, ale můžeš ji použít i na ruce či nohy. Pleť a pokožka se prokrví, napne a bude hned o něco rozzářenější.
Zázvor se používá jako éterický olej a pomáhá proti bolavým a ztuhlým svalům. Také ale uklidňuje podrážděný žaludek, pomáhá při nadýmání, nevolnosti či zvracení.
Badyán
Badyán je vlastně takové přírodní antibiotikum, protože pomáhá proti nachlazení, kašli, rýmě, ale i chřipce. Lečí se jím i revma. Stačí dvě lžíce rozdrceného badyánu přelít 3 dl 60% lihu, nechat dva týdny louhovat, ale každý den protřepávat. Po dvou týdnech přecedit, nalít do sklenice a pevně uzavřít, skladovat ve tmě. Badyánovou tinkturu používáme po dobu 4 týdnu třikrát denně po jídle 15 kapek.
Ale i z badyánu se dá udělat pleťová voda, postup je stejný jako u tinktury, touto vodičkou si pak potíráme obličej, krk, dekolt, klidně i ruce nebo nohy. Badyán pleť projasní.
Hřebíček
Hřebíček je dobrá dezinfekce, ale má také znecitlivující účinky. Takže pokud máš problém s tím, že tě bolí zub, není nic lepšího, než žvýkat na něm hřebíček. Také předchází vzniku zubního kazu, paradontózy.
Z hřebíčku se dá vyrobit olej – do dvou lžic olivového oleje nakapej tři kapky éterického oleje z hřebíčku, zamíchej a vatovou tyčinkou nanášej na afty, opary, dásně apod. Bolest zubů utišíš doměkka uvařeným hřebíčkem nebo neředěným éterickým olejem.
Dalším způsobem, jak vyřešit afty, opary a bolesti dásní je forma s alkoholem – dvě lžíce hřebíčku zalij 3 dl 60% lihu a necháš louhovat, každý den protřep. Poté přeceď. Tinkturu používej třikrát denně 10 kapek po dobu 4 týdnů a pomůže ti při respiračních onemocněních a zánětech. Na dásně a bolesti ti postačí výplach a masáž. Tuto směs navíc můžeme použít i jako dezinfekci.
Anýz
Anýz podporuje vykašlávání, pomáhá při nevolnosti a nadýmání, také při zácpě, ale také podporuje tvorbu mateřského mléka.
Čaj z anýzu, který podpoří dobré trávení uděláš, když přeliješ 3 dl vroucí vody jednu lžičku anýzu, jednu lžičku fenyklu, jednu lžičku nastrouhaného zázvoru. Stačí přecedit. Pozor! Čaj nepij na lačno, prázdný žaludek bys mohla lehce podráždit.
Vanilka
Éterický olej z vanilky se využívá ke zklidnění, při nespavosti, depresích, premenstruačním syndromu nebo při odstranění závislosti na alkoholu a drogách.
Tonikum z vanilky vytvoříš tak, že do sklenice vhodíš semínka ze dvou lusků a přeliješ je 2 dl 60% lihu. Nech poté dva týdny louhovat, ale denně láhev protřepávej. Poté přeceď. Nezapomeň ale vzniklou vodičku zředit – na 2 dl destilované vody přijde 1 polévková lžíce vodičky.