Bosenská kuchyně
Bosenská kuchyně
Jeden z nejmladších států Evropy a vůbec i na světě je Bosna a Hercegovina, vzniklá roku 1992, rozpadem bývalé Jugoslávie. Proto i zdejší kuchyně je v některých částech dost podobná sousední chorvatské, nebo černohorské a velký vliv zde nechali i Turci a Řekové.
Na území dnešní Bosny a Hercegoviny se nejvíce vaří maso. Ať už je to hovězí, velmi oblíbené je i jehněčí, také vepřové, ale to jedí pouze křesťané (pro informaci – Bosna a Hercegovina je stát, kde žije poměrně velké množství muslimů).
Maso se upravuje vařením, hodně se vaří buď klasicky ve vodě anebo ve vývaru. Jídla jsou tedy poměrně lehká, dobře stravitelná. Obsahují pouze přírodní masové šťávy z vařeného masa, anebo zeleniny. Klasické omáčky, jako jsou třeba u nás, tady nenajdete.
Burek
Typickým jídlem bosenské kuchyně je burek, pečivo z jednoduchého nekynutého těsta a plněné různými náplněmi. Základem je masová náplň, další je třeba sýrová, plní se i bramborami aj. k tomuto, poměrně těžkému jídlu se pije jogurtový nápoj z bílého jogurtu, anebo se burek polévá smetanou. Na ulici se můžeme setkat s prodejnami rychlého občerstvení, kde se burek běžně prodává.
Cevapi
Anebo také někdy zvané čevapčiči je populární bosenské jídlo, ale nejen v Bosně, ale i po celém území bývalé Jugoslávie. Jsou to válečky z mletého masa, usmažené a podávané s tvarohem, smetanou anebo ve speciální chlebové placce, která se nazývá lepinja. Cevapi se nejvíce dělají z hovězího masa.
Pljeskavica
Je něco podobného, jako předchozí Cevapi. Akorát se z mletého hovězího nedělají válečky, ale placky, které se následně grilují a často podávají v chlebu, což je jakási obdoba amerického hamburgeru.
Bosanski lonac
A teď se vrhneme na opravu bosenské jídlo. Již podle názvu zní, že jde o domorodou specialitu, která se připravuje z dušeného masa a zeleniny. Poměrně velké kusy masa i zeleniny (zelenina se pouze očistí, nekrájí), se v jednom hrnci spolu dusí na vodě a bílém vínu a to několik hodin. Poté se podává.
Ispod saca
Tradiční recept a ještě tradičnější příprava v horkých uhlících. Maso, většinou jehněčí, se dá do kameninové nádoby a umístí na horké uhlíky. Poté se přikryje víkem a vše se zahrabe do žhavých uhlíků. Takto se nechá maso upéct.
Sudžuk
Suchá a velmi lahodná klobása. Má silnou chuť i aroma a nechává se sušit několik týdnů. Jakmile je klobása usušená, uvaří se a podává. V syrovém stavu je příliš tuhá.
Sarma
Toto jídlo je známé nejen po celém Balkánu, ale i v dalších zemích. Jsou to plněné vinné listy, které se zapékají. Plní se většinou směsí masa a rýže. Někdy se místo vinných listů používají listy hlávkového salátu.
Begova čorba
Jedna z nejoblíbenějších polévek v Bosně a Hercegovině. Je to prakticky kuřecí vývar se zeleninou spolu s kousky masa. Jí se o svátcích, ale i běžně.
Ajvar
Zeleninová směs, či spíše taková pasta. Připravuje se z lilků a paprik, a je velice náročná. Proto ji obyvatelé raději kupují v prodejnách (něco jako třeba u nás kečup). Pasta se přidává jako dochucovadlo ke většině tradičních masových pokrmů, nebo se maže na chleba.
Tufahija
Deserty a vůbec sladkosti v Bosně jsou velmi sladké, až přeslazené. Tento pokrm se trochu vymyká tradici a pochutnají si na něm i ti, kteří cukru tolik nefandí. Tufahija jsou pečená a plněná jablka směsí mletých ořechů.