Autor obrázku: Luca Nebuloni

Chodská kuchyně

Jihozápad naší krásné republiky, oblast zvaná Chodsko spojuje nejen bohatý folklór, vlastní typické kroje, ale i historie a samozřejmě kuchyně. Než se budeme věnovat jídlům, seznámíme se nejprve, kdo to vlastně Chodové byli. Svobodní sedláci, kteří zajišťovali strážní službu na hranicích s Německem. Získali panovnické výsady i vlastní samosprávu. Nejslavnější ze všech Chodů byl Jan Sladký Kozina, popraven po chodském povstání.

Dodnes je typické pro oblast vlastní nářečí, dudy a vůbec vlastní chodská kuchyně. Hlavní metropolí jsou Domažlice, malebné město, perfektně reprezentující chodskou oblast. Mezi klasické suroviny chodské kuchyně patří v první řadě zelí, dále houby, mléko a mléčné výrobky, mouka, brambory, sádlo, cibule a mnoho dalšího.

Slavné je chodské kyselo, lepenice, báč, kudrfály, pučálka, šlejšky, také toč, maltošny anebo mětánky. A v neposlední řadě je také nutno zmínit chodské koláče, které jsou běžně obsaženy v národních kuchařkách.

Štrachanda

Autor obrázku: Luca Nebuloni

Klasický pokrm připravený ze sušených hub, smetany, uzeného masa, brambor, sádla, vajec, krupice, česneku, cibule a koření.

Nejprve se houby nakrájí a nechají přelít směsí mléka, rozšlehaných vajec a krupice a nechá se odstát asi půl hodiny. Mezitím si lze připravit cibuli a česnek, oloupat, očistit, nakrájet na kostičky a prolisovat. I uzené maso se nakrájí na malé kousky. Zpracujeme i brambory, které si oloupané nakrájíme na plátky. Na orestované cibuli opečeme maso spolu s přidaným česnekem, a okořeníme. Do vymazaného a vysypaného pekáče vložíme brambory, dále vrstvíme opečené maso a poklademe zbylé plátky brambor. Pečeme asi dvacet minut, poté se přelije směs houbami a peče ještě asi patnáct minut. Pak se již může podávat.

Chodské kyselo

Na pravé chodské kyselo je potřeba mouka, brambory, vejce, čerstvé hříbky, také cibule, kysaná smetana, a koření.

Základem je osolená voda, do které se dá vařit cibule a koření. Mezitím si připravíme tzv. záklechtku, což je směs mouky a smetany a vlijeme do vody. Polévku přecedíme a přidáme hříbky, po chvilce přidáme vařené brambory, natvrdo uvařená vejce a pak už jen ochutíme solí a octem.

Lepenice

Pokrm, kde základní složkou jsou brambory, kysané zelí, slanina, dále sádlo, cibule a koření.

Příprava je celkem snadná, nejprve se oloupou brambory a v osolené vodě uvaří doměkka. Nakrájíme zelí a povaříme na sádle. Opět se vrátíme k bramborám, které se rozšťouchají, a promíchají spolu se zelím. Na sádle osmahneme cibuli spolu se slaninou a nandáme na vrch lepenice.

Chodské koláče

Chodské koláče jsou typické pro svůj malebný vzhled. Prakticky jde o kynutou placku, na kterou se klade směs tvarohu, máku, povidel a vše do předem určených tvarů. Připravíme je z polohrubé mouky, cukru, vajec, oleje, citronové kůry, másla, droždí, mléka, vanilkového cukru, šlehačky, rumu, soli. Na náplně se pak používá mák, resp. maková náplň, tvarohová náplň i povidlová náplň s rozinkami.

Zkušená kuchařka recepturu zná, ale pro jistotu – nejprve se mouka proseje, udělá se důlek, do kterého se vlije kvásek předem připravený z mléka, droždí a cukru. Přidají se ostatní přísady (mimo náplně) a zpracuje těsto. Poté se nechá těsto v teple kynout asi dvě hodiny, během čehož se občas propracuje vařečkou. Následně se na plech vytváří placky, na které se kladou, podle fantazie náplně. Koláče se pečou asi čtyřicet minut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *