Jaký by měl být pitný režim?
Jaký by měl být pitný režim?
O pitném režimu toho bylo napsáno a řečeno nepočítaně, avšak řada doporučení se liší. Ovšem doby, kdy i odborníci doporučovali vypít denně alespoň 3 litry tekutin, jsou pryč. Podle nejnovějších doporučení se opouští od striktních pravidel. Bere se v potaz i kolik tekutin člověk přijímá v potravinách nebo jakou má fyzickou zátěž, počítá se i vliv ročního období. Neboli v létě budeme pít více než v zimě, při fyzické zátěži je třeba častěji pít a zohlednit i potraviny bohaté na tekutiny a polévky, které se do denního příjmu tekutin také počítají. Ovoce a zelenina je u některých druhů tvořena až z 90% vodou, takže i jejich konzumace denní příjem tekutiny navyšujeme.
Příjem a výdej v rovnováze
Obecné pravidlo říká, že příjem a výdej tekutin by měl být v rovnováze. Pít bychom tedy měli tak, abychom zabránili dehydrataci nebo nadměrnému zavodnění. Při správně zvoleném jídelníčku by se denní příjem tekutin měl pohybovat kolem 1,5-2litru tekutin. Jak si ale fakt, zda pijeme dostatečně, skutečně ověřit? Výpovědní hodnotu má tvorba moči. Za den by její vyloučené množství mělo být 1-1,5l. K orientaci nám poslouží častost močení, a to, zda je moči dostatek. Pokud je barva moči světle žlutá, je to v pořádku. Malé množství tmavě zbarvené, koncentrované moče naopak značí, že nepijete dostatečně.
Co je dobré pít
Za úplně nejvhodnější nápoj pro denní pití se považuje voda. Pro mnoho lidí však není její konzumace dostatečně lákavá. Postačí však popřemýšlet a vyrobit si osvěžující nápoj. Stačí přidat do vody citronovou šťávu nebo mátu. Skvěle jako obměna poslouží i šťáva z limetky, grepu nebo pomeranče. Do vody můžeme na ochucení přidávat i různé druhy ovoce nebo jiné bylinky než je máta. A co je hlavní plus, takto připravená voda nemá prakticky žádné kalorie.
Z dalších nápojů, které jsou vhodné, se jedná o ovocné nebo bylinkové čaje. Ovocný čaj lze připravit do velké karafy a po celý den popíjet. Pokud si jej nepřisladíte, máte také nápoj o takřka nulové kalorické hodnotě. S bylinkovými čaji pozor, ve větším množství mohou mít nežádoucí účinky. Pokud si ale ohlídáte jejich bezpečné množství a délku užívání, mohou být rovněž vhodným nápojem.
Obecně tedy můžeme říci, že základem by měly být nekalorické a nealkoholické nápoje s nízkou mineralizací.
Minerálky
Minerální vody jsou poměrně oblíbené, ovšem jejich každodenní konzumace může mít svá úskalí. Vhodnější k častějšímu pití jsou tzv. lehké, kde není obsah minerálů tak vysoký (Mattoni, Korunní). Pozor při každodenní konzumaci na ty s vyšším obsahem sodíku, které mohou zadržovat vodu v těle a zvyšovat krevní tlak (Poděbradka, Hanácká). Ty mohou posloužit k doplnění minerálů při fyzických výkonech, ovšem nikoli jako základ pitného režimu. Obsah minerálů je vyznačen na etiketě, takže se vyplatí sledovat složení.
Limonády
Limonády se u výživových poradců netěší veliké oblibě. Důvodem je cukr, jehož obsah bývá v limonádách skutečně příliš vysoký. Do těla se tak dostanou pouze prázdné kalorie, ovšem žádné živiny. Ve 100ml ochucené limonády se může skrývat až 10 gramů cukru. Celý litr limonády má pak podobnou kalorickou hodnotu jako hlavní jídlo. Častá konzumace těchto nápojů pak zákonitě vede k poruchám hmotnosti, nadváze nebo obezitě.
Džusy
Ani džusy nejsou tak zdravé, jak vypadají. Záleží zejména na výrobci, nicméně i zde může být obsah cukru v přepočtu asi 10 kostek. Proto je třeba sledovat etikety a složení i zde. Rozumná konzumace je skutečně na místě. Pozitivem může být obsah některých vitamínů, minerálů, antioxidantů nebo vlákniny.
Přijatelnější variantou mohou být tzv. smoothie, ovocné nápoje, které lze vyrábět v domácích podmínkách. Obsahují dostatek cukru, tedy energie, ale zároveň i vitamíny a vlákninu. Mají proto lepší glykemický index a zasytí na delší dobu.
Káva
A jak je to s kávou? O ní tradují fámy, že odvodňuje a do pitného režimu ji nemáme započítávat. Jak je to tedy doopravdy?
Dnes je tento názor spíše přežitý. Nejnovější výzkumy totiž prokázaly, že kofein v kávě obsažený nepůsobí jako jiná diuretika, ale stimuluje hladkou svalovinu močového měchýře k dřívějšímu vyprazdňování. Nemůžeme tedy říci, že je třeba vypít ke kávě stejně množství tekutin, aby se její odvodňovací účinek doplnil. Úplně nejlepší výsledky má káva zelená.
Co se týče druhů kávy, za nejméně vhodný je považován „turek“, protože může dráždit sliznice trávicího traktu. Vhodnější jsou pak kávy typu espreso, filtrovaná nebo instantní.