Autor obrázku: Christian Heilmann

Jihomoravská kuchyně

Tradiční jídla jednotlivých oblastí nejen u nás, ale i na celém světě vždy utváří plodiny, které jsou zde k dostání, a kterým se tu daří a pak také tradiční chod jistých domestikovaných zvířat. Vliv má také to, jestli se na území střídají teplé měsíce a studené, tedy jako u nás – roční období, či více převládá například nadměrné slunění. Pokud je totiž v zemi po většinu roku léto, nejsou lidé nuceni tolik konzervovat, jako třeba u nás, kde je zvykem udit maso, zavařovat zeleninu i ovoce a dělat si i další zásoby – právě na zimu.

Sice v dnešní době, kdy v supermarketu dostaneme čerstvé zboží po celý rok, anebo nadbytečné jídlo, jak se říká – šoupneme do mrazáku, by se očekávalo, že klasické zavařování i uzení vymizí, což částečně je pravda, ale někdo se zkrátka drží tradic a konzervačně uskladněné potraviny potřebuje pro další užití v tradičních pokrmech.

Jižní Morava je kraj plný vína, meruněk, jablek, či okurek a mnohých dalších plodin, ať už ovoce, zeleniny nebo obilí. Z celé republiky se tu všeobecně pěstování plodin nejvíce daří a proto i pokrmy jsou poměrně bohaté. Ona vůbec pohostinnost Jihomoravanů je známá. Kdokoli z Čech přijede na Moravu, ještě se ani pořádně nerozkouká a už v ruce drží pohárek s vínem, nebo panáka domácí slivovice. Stoly se poté prohýbají pod nánosy oblastních specialit a tak mají návštěvníci pocit, že je na Moravě všeho dostatek a zadarmo. Bohužel kvalitní víno či zmíněná slivovice, i ty domácí klobásky a jiné pochoutky s sebou nesou celoroční dřinu. Samo se to víno ze sudů nestočí.

Víno a vinné sklepy

Když už se na Moravu vypravíte, neměla by vás minout návštěva v klasickém vinném sklípku s ochutnávkou opravdového vína. Vše vždy doprovází úžasná atmosféra, spojená s povídáním o víně a vymalování všech chutí.

Zabíjačka

V zimním období můžete narazit na pravou moravskou zabíječku. Ještě před pár lety lidé na vesnicích běžně chovaly vepříky, dnes už se takový chod moc nevidí, spíše si zakoupí hotové prase na zabíječku, anebo tuto akci pořádají pro širokou veřejnost místní spolky, firmy či samotné obce. Zabíječka je spjatá nejen s výrobou jitrnic, jelit, škvarků, klobásků nebo typické, tmavé zabíjačkové polévky – prdelačky, ale i s ochutnávkou domácí pálenky či svařáku. Zde je možnost vidět skutečně celý proces a navíc ještě ochutnat kvalitní, nefalšované zabíjačkové pokrmy.

Ovocné knedlíky

Kraj bohatý na meruňky, broskve, švestky a další plodiny, využívá všech svých prostředků i ve své kuchyni. Proto jsou typickým moravským jídlem kynuté knedlíky plněné meruňkami nebo švestkami. Na talíři se polévají máslem a sypou mákem, osmahnutou strouhankou nebo tvarohem.

Moravský vrabec se zelím

Název sám napovídá, že jde o pravou moravskou pochoutku. Hovězí maso dušené, vařené zelí a k tomu nejčastěji podávaný bramborový knedlík je dokonalou vizitkou tohoto úrodného kraje.

Bramborové knedlíky

Hutným, sytým, ale naprosto výtečným pokrmem jsou bramborové knedlíky plněné uzeným masem. Někdy se dovnitř dávají škvarky, to se potom knedlíky nazývají chlupaté. Podávají se s kysaným zelím.

Vyzkoušejte na pečení novinku: Pekáč Delimano Stone Legend z kameniny s nepřilnavým povrchem.

Patenty

Jsou bramborové placky mazané povidly a sypané mákem.

Autor obrázku: Christian Heilmann

Polévky

Tradiční moravské polévky jsou luštěninové, většinou fazolové s kusy vepřové kůže a klasickými lukšemi – speciálními nudlemi. Hodně se také vaří hrachovka nebo polévka čočková. Polévka se jí na oběd a po ní se tradičně podávají domácí kynuté buchty, plněné povidly nebo mákem.

Pečená husa

A na závěr moravská specialita, pečená husa, podávaná s knedlíkem (jak kynutým, tak bramborovým) a zelím. Většinou je zelí červené, nicméně někde se podává obojí. Je to slavnostní jídlo a jí se tradičně na svátek svatého Martina, při koštu mladých vín, tj. 11. listopadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *