Léčivá síla zázvoru

Zázvor obecný má svou domovinu pravděpodobně v Číně nebo Indii. Oddenky zázvoru se těší velké oblibě zejména v gastronomii snad od nepaměti. V Indii a Číně by bez zázvoru tamní kuchyně nemohla existovat. Pro svoji typickou štiplavou chuť se hodí jak k masu, tak do omáček, polévek a dalších asijských pokrmů. Ale i v evropské kuchyni zdomácněl již od středověku a v dnešní době zažívá svou novorenesanci.

Léčivá síla zázvoru

Vůně zázvoru je zcela typická a intenzivní, což způsobují esenciální oleje. Dále pak obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny A, C, B, E nebo minerály (hořčík, draslík, fosfor, vápník, železo). Pikantní chuť má pak na svědomí tzv. gingerol, který je svým složením obdobný kapsaicinu, což je látka obsažená v chilli papričkách.

Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů má zázvor celou řadu léčivých a zdravých prospěšných účinků. Posiluje imunitní systém, čehož lze využít zejména v době nachlazení a chřipek. Zázvorový čaj v počátku virózy bývá doporučován nejedním lékařem. Další široké spektrum účinku je pak patrné na zažívací systém. Zázvor podporuje trávení, zmírňuje pálení žáhy nebo nadýmání. Pomoci může i při nevolnosti, zejména té cestovní nebo u žen typicky v těhotenství. Údajně pomáhá i při bolestech hlavy, a co více, má i relaxační účinky a působí jako afrodiziakum.

Pozor na dávkování

Ani se zázvorem se to však nesmí přehánět. Udává se, že u dospělých by denní dávka čerstvého zázvoru neměla přesáhnout 4 gramy. Již při množství nad 5 gramů se mohou objevit nežádoucí účinky v podobě nevolností, průjmu nebo i srdečních poruch. V sušené formě by množství nemělo přesáhnout 1 gram. Děti do dvou let by navíc zázvor neměly konzumovat vůbec.

Jak ho konzumovat

V případě kuchařského umění není třeba příliš tápat. Sušený zázvor je totiž vhodné koření k masu, ať vepřovému, kuřecímu, zvěřině nebo mořským plodům. Přidává se do omáček nebo polévek, stejně tak i do sladkých pokrmů. Vyskytuje se i celé řadě kořenících směsí. Jeho výhoda spočívá v lehké stravitelnosti, kterou jídlu propůjčuje.

Čerstvý zázvor má typické zastoupení v nápojích (zázvorový čaj), ale i jogurtových pokrmech, džemech. Nakládaný pak v medu, cukru nebo etanolu. Sladkosti jako bonbóny nebo žvýkačky zázvor také obsahují.

Domácí zázvorový čaj z čerstvého zázvoru

Zázvorový čaj je jedním z nejtypičtějších nápojů, které se ze zázvoru dají připravit. I v domácích podmínkách je to velice snadné. Čaj připravený z čerstvého zázvoru má pak intenzivnější účinky, nežli čaj sáčkový. Postup je jednoduchý. Nastrouháme nebo na plátky nakrájíme čerstvý zázvor (v množství max. 4 gramy), dáme do hrnku a zalijeme vroucí vodou. Necháme ho louhovat asi 5 minut, vylouhovaný oddenek již nekonzumujeme, protože by mohl podráždit žaludeční sliznici. Pro dochucení lze použít citronovou nebo pomerančovou šťávu a dle chuti osladit medem. Ideální nápoj při nachlazení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *