Autor obrázku: Rebecca Wilson

Libanonská kuchyně

Už jen název země zní velice tajuplně, jako z pohádek Tisíce a jedné noci. Stát Středního východu, který oplývá Středozemní mořem, byl v minulosti, ale i dnes pořád je spojkou mezi několika světy. Křižuje Evropu s Asií i Afrikou. A stejně tak se zde setkávají prvky kuchyní několika sousedních nejen států, ale i zmíněných kontinentů.

Navíc dalším důležitou složkou, formující tvář libanonské kuchyně je její poloha u moře. Jako přímořská země má dobrou dostupnost k rybolovu, tedy rybám i mořským plodům. V Libanonu je hodně pastvin a pasou se tu hlavně ovce, tudíž nejčastěji konzumovaným masem je jasně skopové.

Barevná libanonská kuchyně je hravá zejména díky množství použité zeleniny. Málo které jídlo je bez typického koření, jako je koriandr, petržel,

Autor obrázku: Rebecca Wilson

bazalka. Také se tu používá hodně česneku, máty, ze zeleniny a dalších plodů jsou to pak olivy, cukety, lilek, papriky, mrkev, okurky, nesmí chybět rajčata, fazole, i fazolové lusky. Z méně klasických zeleninových plodů je tu oblíbená okra, což je hranatý, zelený lusk, uvnitř slizký. Hodně se okra jí také v Africe.

Pokud vám v Libanonu někdo nabídne polévku, určitě neodmítejte. Jednak je vařená většinou z červené čočky, což sice není až takový zázrak, ale především zde není moc zvykem tradiční polévky vařit. Libanonci spíše upřednostňují více malých a chutným předkrmů, než zmíněnou čočkovou polévku.

Předkrmy, jež se tradičně servírují, jsou malé a velice pikantní, anebo podávané s pikantními omáčkami. Perfektně navnadí na další chod, kterým je vždy nějaký zeleninový pokrm, doplněný masem, nebo rybou. Libanonci vůbec milují zeleninu a dokonce se udává, že zelenina tvoří asi čtyři pětiny běžného libanonského pokrmu.

Z masa je tu mimo uvedené ryby i mořské plody a skopové, hojně prezentováno také telecí, drůbeží a dokonce i kozí maso. Nejčastější příprava masa je dušení, pečení a velice oblíbené je grilování. Zelenina je připravována na různé způsoby. Ať už oblíbené dušení, pečení, také grilování, ale setkat se můžeme i se syrovou zeleninou, často doplněno olivovým olejem, anebo jiným, rostlinným.

Pokud zabrousíme do tajů libanonských příloh, nesmíme zapomenout jmenovat jak různé kaše z cizrny, nebo červené čočky, také rýži, těstoviny, vařené fazole, pšeničné placky a také tradiční kuskus.

V klasické libanonské kuchyni se používají různá semena, oříšky, jako pistácie, mandle, také lískové oříšky, hodně i vlašské ořechy, piniová semínka, arašídy, anebo sezamové semínka. Přidávají se nejen do salátů, ale i k pečenému masu.

Hummus

Základem libanonské kuchyně je hummus, což není nic nepříjemného, jak by u mnohých jedinců evokovalo, ale skutečná pochoutka, kaše z vařené a loupané cizrny, dochucená česnekem, citronovou šťávou a také olivovým olejem.

Baba ghanouj

Je něco na způsob humusu, akorát jde o kaši, nebo spíše nazývanou pastu z vařeného lilku, a sezamové pasty.

Shish kebaba

Jsou opékané kousky jehněčího masa na otevřeném grilu. Předem se maso marinuje, aby se poté nemuselo již ničím ochucovat.

Autor obrázku: Jay del Corro

Shish taouk

Je prakticky to stejné, jako předchozí jídlo z grilovaného jehněčího masa, akorát že tu je použito kuřecí maso.

Sambousek

Jsou taštičky z těsta, plněné masem a piniovými oříšky spolu se sýrem, mátou a dalšími ingrediencemi.

Fatayer

Jsou taktéž taštičky, tyto ale plněné špenátovou směsí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *