Autor obrázku: carthesian

Litevská kuchyně

Německo je sice poněkud vzdálenou zemí litevského Pobaltí, ale její kuchyně tu má své kořeny. Ptáte se, jak je to možné? Zcela jednoduše – historie zanechala své stopy až zde. Němci prostě zdejší oblast kdysi obývali a tak není nějak zvlášť podivným překvapením, že jídla, která se zde vaří, jsou těm německým dost podobná, ne-li stejná.

Vlivy jsou zaznamenány i od blízkého Ruska a tak se zde skloubili prvky jednotlivých kuchyní, a ve směsici snad nemohla chybět ani polská.

To znamená, že se v litevské kuchyni hodně vyskytují brambory, vepřové maso, houby, velmi časté je použití kořenové zeleniny, také obilovin, z ovoce pak hrušky, jablka a švestky. Jako dochucovadla jsou používány kopr, česnek, bobkový list anebo kmín.

Litevci si libují v pojídání chleba. Asi tak, jako u nás je nepostradatelnou potravinou každé domácnosti. Nejčastěji je vyráběn z žitné mouky a tak, jako u nás si na něj v Litvě mažou máslo a někdy také sýr cottage.

Autor obrázku: Bernt Rostad

U hlavních pokrmů jsou velice oblíbenou přílohou brambory a k tomu podávané kysané zelí anebo červená řepa. Populární je také příprava vepřového masa, které se hodně často griluje anebo obaluje pouze ve strouhance a následně smaží. Také vám v Litvě mohou nabídnout domácí uzené maso. Z dřívějších dob se dochovaly zvyky konzervování a uzení masa pro uchování a následnou konzumaci po celý rok.

Jako přímořská země má přístup k řadě mořských ale i sladkovodních ryb. V kuchyni to pak voní po čerstvých sledích, úhořích, štikách a hodně jsou tu i okouni.

Cepelinai

Jedním z typických pokrmů pro Litvu jsou cepelinai, což jsou bramborové knedlíky, nebo spíš také šišky plněné masem nebo tvarohovým sýrem. Název je odvozen, jak už mnozí tuší od vzducholodí, jejichž tvar silně připomíná právě tvar bramborových knedlíků. Než se cepelinai podávají, polévají se rozpuštěným máslem s kousky opečené slaniny a do toho všeho se navíc přidá smetana.

Šaltibarščiai

Krkolomný název, ze kterého můžeme překladem vyluštit studený boršč. S pravým ruským borščem toho zas tolik společného nemá, snad jedině základní surovinu – červenou řepu. Další důležitou surovinou je kefír, okurka, samozřejmě cibule, vejce, kopr, sůl. Tato polévka se podává výhradně studená a je skvělá při horkém letním dnu.

Blynai

U Čechů tento název litevského pokrmu může vyvolávat nepříjemné pocity, ale není důvod se znepokojovat. Blynai jsou bramborové placky, které se polévají smetanou anebo také hodně často hříbkovou omáčkou s oblíbeným sýrem. Můžeme se však setkat i s jinými variantami.

Koldunai

Jeden pokrm, který byl převzat z Ruska. Jde o vařené knedlíčky plněné. Jsou obdobou vyhlášených ruských pelmení.

Kibinai

Oblastním jídlem je kibinai, připravený z těsta a plněný masem. Peče se v troubě a běžně je plněn jehněčím masem.

Bulviniu kukuliu sraba

Jsou malé knedlíčky, nebo spíše noky, připravené z brambor a vaří se v mléce.

Autor obrázku: carthesian

Šakotis

Tradičním sladkým jídlem je koláč šakotis, který se běžně prodává v prodejně potravin. Balí se do krabice, takže se dá přivést jako suvenýr. Je to něco na způsob nám známého trdelníku.

Šližikai

Velice sladké, malé rohlíčky, které se podávají ke kávě, čaji, ale nejčastěji jsou vidět na vánočním stole, jako tradiční vánoční pečivo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *