puzzle-1721464_640

 

Puzzle stále frčí

Záliba ve skládání dílků k sobě trvá už 250 let. Ano, jde o oblíbenou hru puzzle, která vznikla vlastně náhodou. Neměla být ovšem pro zábavu, ale jako pomůcka pro učení. Dneska najdete aspoň jeden zarámovaný obrázek z puzzle v každé domácnosti. Až přijdou zase dlouhé zimní večery, zasedne ke stavění klidně celá rodina. Začínáte taky okrajem, nebo spíše hlavním motivem uprostřed?

Staví úplně všichni

Úplně první puzzle na světě stvořil londýnský kartograf. Mapu na dřevěném prkénku rozřezal kvůli svým studentům. Ti dostali za úkol znovu jej správně složit. V té době ještě nečekal, jak moc se tato učební pomůcka dostane lidem pod kůži ještě mnoho let poté. Možná pro její jednoduchost či snadnost výroby. Stačí jen vybrat obrázek a ten rozřezat na několik dílů. Čím více jich bude, tím bude skládání náročnější. Určitě si pamatujete, jak jste jako malé děti měli svoje první puzzle. Některé bylo lehké s pár dílky, ale někdy může mít dětské puzzle 100 dílků a přitom je stále zvládnutelné. Důležité je, že jde nejen o hru, ale také zaměstnává náš mozek a posiluje ho. Někdy se označuje i jako prevence Alzheimerovy choroby.

Rekordy známého fenoménu

Puzzle se už ovšem nestalo jenom zábavou za zavřenými dveřmi domovů. Existují početné skupiny fanoušků, kteří se sdružují i v České republice. Dokonce v německém městě Ravensburg postavili největší puzzle na světě. Taktéž dnes přitahují lidi těžké skládačky, takže se vyrábí puzzle 5000 dílků a více. A nejen to. Existují i 3D verze, které jsou těžší. Fajnšmekři si oblíbí miniaturní puzzle. Děti ocení svítící, kulaté či metalické puzzle. Klasikou jsou také dřevěné puzzle a na prázdné obývákové stěny se hodí panoramatické puzzle. A když se chcete k některé skládačce vrátit, pořiďte si rolovací podložku, takže vám nemusí rozestavěný obrázek zabírat celý pokoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *