Naše zdraví kopíruje náš každodenní život
Naše zdraví kopíruje náš každodenní život
Zdraví nespočívá v receptu, spočívá v součtu toho, jak prožíváme den.
1. Sbírejte „céčka“
Správnou dávku vitaminu C potřebují ke své funkci všechny buňky lidského těla. Podle lékařů by jste měla denně přijmout zhruba 60 mg „céčka“. Vhodným zdrojem je čerstvé ovoce a zelenina. Pokud kouřít, dopřejte si ho o něco více, protože jedna cigareta zničí 25-150mg tohoto vitaminu.
2. Aktivujte energii
Nadopujte tělo koenzymem Q10! Tento důležitý antioxidant dokáže nejen urychlit léčbu různých onemocnění, ale také blahodárně ovlibnit fyzickou i psychickou kondici. Jenže vzhledem k tomu, že si ho tělo neumí vyrobit samo, musíte mu koenzym Q10 dopravit v potravě. Takže si občas pochutnejte na sardinkách, hovězím mase, brokolici či salátu s olivovým olejem. Není-li váš jídelníček pestrý, pomohou doplňky stravy.
3. Hlídejte teplotu
Chvíli jste venku, chvíli zase uvnitř. A právě velké teplotní výkyvy mohou mít neblahý vliv na vaše zdraví. Pokud nechcete zůstat ležet v posteli s kapesníkem u nosu, nastavte si topení tak, aby teplotní rozdíl mezi vnějším a vnitřním prostředím nebyl větší než 7 stupňů celsia a to bez ohledu na počasí.
4. Zaostřete na imunitu
Problémy s imunitou nás trápí nejen v průběhu zimy, ale i po ní, kdy je tělo oslabené. Medicína už má několik tisíc různých druhů enzymů, které se účastní všech procesů látkové výměny. Některé z nich dokážou nastartovat imunitní systém a zvýšit jeho obranyschopnost. Nejznámějším enzymovým lékem je např. Wobezym.
5. Vyspěte se do růžova
I kvalita spánku má vliv na vaše zdarví, spánek totiž představuje velmi důležitou regeneraci pro tělo a duši. Jeho nedostatek výrazně oslabuje imunitní systém a člověk pak snadno podlehne nejrůznějším chorobám.
6. Otužujte tělo
Nepřímo tím totiž povzbuzujete obranné reakce organismu, které se pak mnohem snáz vyrovnávají s případnými zdravotními problémy. Formou otužování může být nejen známé sprchování střídavě teplou a studenou vodou, ale také spaní v chladné místnosti, častý pobyt na čerstvém vzduchu nebo třeba saunování. Jen opatrně, máte-li vysoký krevní tlak a srdeční problémy.
7. Vyzrajte na alergii
Po pravdě řečeno vyzrát na ni můžete tak, že se vyhnete místům, která vám nedělají dobře. Proto je nutné, aby jste znala příčinu alergie. A pokud se u vás přece jen projeví, užijte antihistaminika.
8. Pijte denně
Opakování je matka moudrosti, a tak vám jen připomínám, že byste měla vypít zhruba 2 litry tekutin denně. Nejlepší je čistá voda, ale dopřát si můžete i čerstvou ovocnou šťávu nebo bylinkový čaj. K těm, které vracejí elán do života, patří čaj pampeliškový, sedmikráskový a kopřivový.
9. Jezte vyváženě
Můžete se třeba stavět na hlavu, ale nakonec stejně zjistíte, že jíte-li zdravě, pak se tak opravdu i cítíte. Pokud tělo krmíte levnými a nekvalitními potravinami, zcela jistě se to projeví na vaší váze i na špatné fyzické kondici. Strava by měla ve vyváženém poměru obsahovat sacharidy, bílkoviny a tuky, protože to vše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo perfektně fungovat.
10. Chraňte si kůži
Jakmile to sluníčko rozpálí na plný pecky, začněte s ochranou pokožky. UVA a UVB záření může mít vliv nejen na vznik zhoubných nádorů, ale také na tvorbu pigmentových skvrn, vrásek a předčasné stárnutí pleti.