Swarovski – nádhera ve špercích

0

Swarovski – nádhera ve špercích

Nejdražší bižutérie na světě. Tak by se ve stručnosti daly charakterizovat šperky značky Swarovski. Zakladatelem původně rodinného podniku byl Daniel Swarovski. Nedělejme ale ze Swarovského ubohého zlatokopa. Šlo mu o to, aby ozdobeny krásnými šperky byly i ženy, které si drahé brilianty nemohou dovolit (a že těch bylo).

Daniel Swarovski

Tento, světově uznávaný Rakušan, byl původně Čech. Narodil se roku 1862 v malé vesničce Jiřetín pod Bukovou, kousek od Jablonce nad Nisou. Jeho rodina vlastnila několik skláren a tak Danielova profesní dráha byla zpečetěna. Ještě jako mladý hoch byl vyslán na zkušenou do Vídně a Paříže. Byl velice talentovaný a načerpané vědomosti ze zahraničí zúročil krátce po návratu. V Lučanech, kousek od své rodné vísky založil vlastní firmu a v roce 1891 zkonstruoval speciální brusičský stroj, kterým vybrousil speciální kamínky, které jsou nyní základem Swarovského šperků.

Šatony

Speciální výbrus skleněných kamínků a vespod zasazen kov, to je základní specifikace šatonů – kamenů, které objevil Daniel Swarovski a jenž jsou základem této rakouské značky.

Z Čech do Rakouska

Swakovski se nechal stroj patentovat rok po objevu a protože ve své rodné krajině necítil přílišné uplatnění, rozhodl se spolu se svými nápady a strojem odcestovat na jih, do malého města Wattens v Tyrolsku. Postupem času zde vybudoval vlastní sklářskou huť.

Tím objevil také ty nejoptimálnější podmínky pro výrobu blyštivých kamenů, díky energii z Alpských vodních pramenů.

V pravý čas na pravém místě

Daniel Swarovski byl pracovitý, talentovaný a úspěšný muž, který měl samozřejmě i štěstí. Broušení kamenů dokonal tak, aby byl zachován určitý počet stran a úhlů a díky poměrů všech stran je i odraz světla precizní. Štěstí měl Swarovski v době, které žil, neboť právě v tu chvíli, kdy přišel na trh se svými dokonale se třpytivými kamínky, byl třpyt v módě. Každý chtěl být ozdoben blyštivými šperky a v porovnání s cenou za diamanty byly Swarovského šperky levnou záležitostí.

Netitulovaný podnikatel století

Swarovski byl nejen talentovaný brusič skla, ale i významný podnikatel. Dokázal skvěle a neurvale reagovat na poptávku trhu velice rychlým způsobem. Tak se stalo i v třicátých letech minulého století, kdy móda začala diktovat šaty ozdobené miniaturními perličkami a korálky. Swarovski v tu chvíli přišel na trh s miniaturními třpytivými kamínky zvané trimmings. Snadno se aplikovaly na oděv a jiné doplňky.

Swarovski po celém světě

Zakladatel značky Daniel Swarovski žil dlouho – 94 let. Když zemřel, firmu po něm převzal jeho syn, který po otci zdědil to nejlepší, co mohl – podnikavost. Byl to právě on, kdo šperky Swarovského prezentoval po celém světě, a dotkla se jakési role ve filmu. Byl to rok 1965, kdy firma Swarovski začala vyrábět velké lustry. Ten největší si zahrál ve filmu Fantom Opery.

Koberce, nábytek, vozy

Kamínky Swarovského se také vsázely do drahých koberců, nábytku nebo třeba i na auta. Jsou prostě všude a již více než sto let jsou oblíbené. Není snad na světě žena, která by třpytu miniaturních kamínků odolala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *