Pierre Cardin
Pierre Cardin
Výtečný obchodník z italských Benátek, to je Pierre Cardin, obdivuhodná postava nejen módních dějin. V padesátých a šedesátých letech minulého století to byl právě on, kdo určoval nejnovější trendy a hýbal dějinami módy. Dnes je na trhu snad všechno zboží značky Pierre Cardin. Od šatů, přes nábytek, parfémy až k marmeládě.
Sdružení módních návrhářů
Když byl Pierre malý, rodina se přestěhovala do Francie. Zde studoval architekturu a tak získal kvalitní vzdělání a další nápady pro vytvoření vlastní kolekce. Založil vlastní podnik a stal se členem předního francouzského sdružení módních návrhářů. Směl navrhovat modely a kolekce i pro přímé zraky legendárního Diora.
Luxus a nádhera
Jeho oblečení tehdy bylo ladné, nositelné a lahodící očím, vyrobené z přírodních materiálů. Kolekce vzbuzovaly dojem luxusu a pravé francouzské módy. Jenže Cardin chtěl více, než jen tvořit klasickou módu. Byl to umělec se vzděláním architekta, snílek, pohybující se ve výšinách a návrhář s ohromnou dávkou fantazie.
Vše je dovoleno
A protože šok je tak nejlepší reklama, z ničeho nic, bez náznaku, bez očekávání, se na jeho ze svých přehlídek prezentoval jako tvůrce naprosto razantní módy. Odhodil jistá nepsaná pravidla a postavil se jim na odpor. Modelky měly na sobě snad všechno, co si může člověk představit. Přehlídka měla ten správný účel – ohromila celý svět a během chvíle se jeho prezentace dostala na titulní strany většiny módních časopisů. Tato odvrácenost měla i svá slabá místa. Právě díky tomu byl Cardin na čas vyloučen ze sdružení návrhářů.
Vyhazov a přizvání
Ale tomu nějak nevadilo. Tvořil a měl úspěch. Za nějaký čas dostal nevšední, neobvyklou módu do tradic módního odvětví a tak si zasloužil uznání a mezi největší módní návrháře Francie opět přizván.
Prezidentem Francie
Jak by také ne, když si většina Číňanů myslela, že Pierre Cardin je prezidentem Francie. Cardin totiž v roce 1995 uzavřel dohodu s čínskou vládou pro výrobu čínských stejnokrojů pro policii a armádu. Díky tomu je dnes v Číně velice známý, dá se tvrdit, že je pro Číňany nejslavnějším Francouzem.
Jdu k Maxovi
Cardin si vysloužil renomé, což s sebou neslo také spousty a spousty peněz. Takže si tak jednou řekl, že jde k Maxovi (restaurace v pravém pařížském vzoru) a zpět se vrátil jako jeho nový majitel. Založil tak menší síť těchto restaurací po světě (Moskva, Peking a New York).
Nějakou dobu se věnoval navrhování nábytku, bytových doplňků a mnoho dalšího. Dnes se spíše věnuje reprezentativnímu zastoupení jako vyslanec.