Perly zázrak přírody
Tento unikátní klenot je jediným skvostem mezi šperky, který vzniká uvnitř živého organismu. Perly najdeme v perlorodkách, perlotvorkách a nebo v mořských ústřicích. U pravých perel si můžeme být jisti, že žádná není stejná. Liší se tvarem, leskem, barvou, drobnými nedokonalostmi i tím, z jakého prostředí pochází.
Druhy perel a jejich rozdělení
Základním a nejjednodušším rozdělením je na perly mořské a sladkovodní. Mořské perly pocházejí z moří a oceánů a jak je jistě patrné, ke svému životu potřebují slanou vodu. Pravé přírodní perly jsou velmi vzácné a k dostání jsou obvykle na aukcích a podobných dražbách.
Pravá přírodní perla vznikne v případě, kdy do lastury samovolně vnikne např. zrnko písku. Další možnost je prostřednictvím kultivace, kdy je do lastury záměrně vloženo cizorodé tělísko. Ústřice se začne bránit produkováním perleťové hmoty, která následně cizí prvek dokonale obalí.
Sladkovodní perly jsou především cenově dostupné a velmi odolné. Vyznačují se rozmanitými tvary, velikostmi a barvami. Mají nádhernou perleť a úžasný kovový lesk. Vyskytují se v řekách, rybnících i jezerech. Na rozdíl od mořských perel dokáže jedna sladkovodní mušle vytvořit i několik perel v jedné lastuře.
Jihomořské perly – tento typ je považován za nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel. Především omezený prostor, kde je lze pěstovat udává jejich cenu. Tento typ měkkýše je totiž velice náchylný k nemocem.
Tahitské perly – jsou další velmi cenné a vzácné perly, které se jako jediné rodí v černé barvě. Vyskytují se v okolí ostrovů ve Francouzské Polynésii a na Tahiti. Tyto perly bývají větší než ostatní a to od 8 do 18 mm se silnou vrstvou perleti.
Perly akoya – jsou hojně používány pro perlové náhrdelníky, a to díky svým dokonalým tvarům a lesku. Vyrůstají do průměrné velikosti 7 mm a obvykle se vyznačují neutrálními barvami. Bílou až šedou s odstíny růžové či stříbrné.
Perly mabe – velkým rozdílem od ostatních perel je jejich tvar. Mají tvar polokoule, protože vyrůstají na vnitřní straně pláště ústřice a ne v těle měkkýše.
Perlové šperky
Ve světě šperků jsou právě perly velmi oblíbeným zbožím. Zlaté perlové náušnice osazené bílými perlami mohou být v jednoduchém provedení, nebo dozdobeny bílými zirkony. Pro svou eleganci se výborně hodí na plesy a jiné společenské události. Náušnice z bílého zlata vypadají nádherně s černými tahitskými perlami.
K dostání jsou obvykle náušnice spolu se zlatými přívěsky s perlou. V tomto případě doporučujeme zakoupit celou soupravu najednou. Je totiž velmi těžké posléze najít perlu podobné barvy a lesku. A nezapomínejme na perlový náhrdelník, který patří mezi nadčasové šperky. Takový náhrdelník váš elegantní společenský oděv doslova dotáhne k dokonalosti.
Vždy však mějte na paměti, že perly nejsou vhodné pro každodenní nošení. Ukládejte perlové šperky do sametem vykládané šperkovnice a před uložením perly otřete vlhkým hadříkem.