Barvení vlasů henou
Barvení vlasů henou
Nechcete si barvit si vlasy amoniakem a peroxidem vodíku? Vyzkoušejte přírodní barvivo – henu.
Hena není jenom barvivo, které je zdravé, protože je přírodní, má také ozdravné a regenerační účinky. Posiluje vlasy, zabraňuje tvorbě lupů, vlasy jsou hebké a jemné. Proto když se vám stane, že vás hena nenabarví tak, jak jste si představovali, můžete mít radost aspoň z toho, že máte zdravější vlasy.
A proč by mělo dojít k tomu, že nedocílíte kýženého výsledku? Stejně tak, jako když si barvíte vlasy normální barvou s amoniakem, záleží na tom, od jaké firmy barva je, protože od toho se odvíjí její kvalita. Stejně tak je to i s henou, proto chcete-li zaručenější výsledky, budete do ní muset investovat o něco více.
Hena se na trhu objevuje v několika barvách a odstínech. K dostání je například hnědá, černá, červená, bordó, ale i světlé odstíny jako plavý ořech nebo zlatý blond.
Hena se používá většinou pro zvýraznění přírodní barvy nebo také pro zakrytí prvních šedin. Na barvené vlasy nemá smysl ji dávat. Zvýraznění má oživit vaši přirozenou barvu.
Proto pozor: tmavovlásky by neměly zkoušet světlé barvy, protože výsledek nemusí být vůbec vidět, naopak světlovlásky by neměly používat tmavou henu, protože ta má na plavých vlasech tendence chytat do oranžova či červena. Nejideálnější je proto použít henu, která se nejvíce podobá přirozené barvě vašich vlasů.
Zvolený odstín ale nemusí být vždy konečný. K prášku se dají přimíchat různá koření, kakao, káva, čaj a i tím se může barva pozměnit. Někdy se přidává za studena lisovaný olej, který zabrání vysoušení vlasů.
Nanášení heny ale není nijak jednoduché. Kdo s tím má praxi, už ví, jak na to, ale pro začátečníka je to poněkud pracné. Hena se musí buď nastrouhat, anebo je-li v prášku, stačí ji namíchat. Přidá se horká voda a směs se zamíchá. Jak již bylo zmíněno, může se přidat různé koření, ale s ním také opatrně, je lepší si o tom zjistit podrobnosti, než se do něčeho takového pustíte.
Barva se nechá trochu vychladnout, ale nanáší se teplá. Procedury před samotným barvením také nejsou jednoduché. Vlasy by se měly umýt šamponem bez chemických přídavků, aby na vlasech nevznikla ochranná vrstva, která zabraňuje proniknutí vody a tím i heny.
Po nabarvení by se měla hlava přikrýt čepicí, která bývá u hen přibalena a hlava se zabalí ručníkem. Je to podobné, jako když se u normálního barvení dávají vlasy do alobalu. Doba působení se pohybuje od 15 minut nahoru. Některé heny se nechávají i přes noc, ale to většinou není nutné. Záleží na barvě a odstínu. Je lepší henu napřed vyzkoušet na nějakém pramenu a tak odhadnout správnou dobu. Nakonec zjistíte, jaký je ideální čas pro vaše vlasy, jestli hodina, dvě nebo třeba tři.
Po době působení se vlasy klasicky umyjí. Tentokrát je dobré použít šampon s chemickými přísadami, protože ty dobře stáhnou zbytky a nenechávají mastné vlasy. Pokud máte dlouhé a husté vlasy, je možné, že vám ve vlasech zůstanou zrníčka, ale ty se dají vyčesat.
Před použitím byste ale měli vědět, že hena se nedá smýt, ani se nevymyje. Je to permanentní barva, která se může oživovat, ale opakovaná aplikace by se neměla dělat moc brzo. Pokud nanášíte henu na vlasy, které byly již dříve chemicky barveny, nejprve to vyzkoušejte na pramenu. Je možné, že barva bude vypadat jinak, než je na obalu.
Pokud barvíte šedivé vlasy, nezapomeňte, že výsledná barva bude světlejší, protože šedé nebo bílé vlasy jsou samy o sobě dost světlé a navíc to není tak úplně přirozená barva. Další zajímavostí je, že barva se dá také namíchat. Po vytvoření kombinací mohou vznikat libovolné barvy. Tmavších odstínů docílíte přidáním tmavé barvy a světlých zase naopak.