Turecká kuchyně
Turecká kuchyně
Když se řekne Turecko, spousta lidí si mimo vzpomínku na dovolenou vybaví tureckou kávu nebo turecký med. Zajímavé je to, že ani jedna pochutina z Turecka nepochází. To ale neznamená, že by tato země byla na gastronomii chudá. Ba právě naopak, patří mezi světově nejrozmanitější kuchyně světa.
Za svoji rozmanitost vděčí Turecko své rozsáhlé poloze a netradičnosti celé země. Jsou zde znatelné jak vlivy z okolí, tak mnoha národů a dalších prvků. Hlavní ingredience tradiční turecké kuchyně je zelenina, zejména rajčata, papriky, lilek, cibule, česnek, olivy, dále spousta ovoce, med, slaný čerstvý sýr, samozřejmě i plody moře a za koření je to nejvíce koriandr, máta, paprika, pepř, petržel, kmín a kopr. Z masa je to kuřecí, jehněčí a skopové. Na vepřové zde zapomeňte.
Turecký chléb – pide
Častou přílohou mnoha tureckých pokrmů je turecký chléb, zvaný pide. Byli bychom na omylu, kdybychom předpovídali, že jde o klasické pečivo, podobné tomu našemu chlebu. Pide je spíše jakási chlebová placka z bílého těsta a skvěle chutná se zapečeným sýrem. Většina Turků si chléb připravují čerstvý sami doma.
Kebab
Víte, jaký rozdíl je mezi gyrosem a kebabem? Tak zejména ten, že kebab nikdy nebude obsahovat vepřové maso, ale také ten, že gyros to prakticky to stejné jídlo, jenže pochází z Řecka, kdyžto kebab je pečené maso, postupně odkrajované a vkládané do pečiva spolu se zeleninou, ale v Turecku. Pokud nevěříte a chcete pravý kebab ochutnat, a ochutnávku spojit s plánovanou cestou do Turecka, doporučení zní jasně – nedávejte si kebab nikde na ulici. Maso zde může výt kontaminované a místo úžasné dovolené vás budou čekat dny a týdny s nepříjemnými a omezujícími pocity.
Kefte, nebo také köfte
Jsou masové placičky, něco jako naše karbanátky. Mleté maso, jemně okořeněné, tvarované do placiček a ty jsou smažené. Podávají se nejčastěji s grilovanou zeleninou. Uvařte si kofte, jistě si pochutnáte!
Pilaf
Pilaf je obdoba u nás známého rizota. Jednou z hlavních surovin je lilek a další zelenina a pak také luštěniny. Mimo rýže se k výrobě používá také bulgur, což je namletá pšenice.
Lahmacun
Turci mají i svůj vlastní recept na pizzu. Na tradiční turecký chléb, tedy pide jsou vrstvena rajčata, maso, česnek, koření, olivový olej a případně další suroviny. Peče se v troubě a ihned podává.
Manti
Skvělým pokrmem pro odlehčení a osvěžení v případě horkých dnů je tu manti, pokrm z těstovin, jogurtu, masa (nejčastěji jehněčího), česneku, cibule a koření. Prakticky jde o obdobu italských raviol, tedy malých kousků těstovin plněné masovou směsí. Podává se k nim omáčka z jogurtu, česneku a rajčat.
Baklava
A na závěr sladká tečka. Tato je skutečně sladká. Jde o desert, který je znám nejen v Turecku, ale i dalších mnoha státech v okolí. Zde se těsto klade na plech a plní směsí oříšků, mandlí, pistácií smíchané se skořicí, medem a také hřebíčkem. Poté se zakape rozpuštěným máslem s cukrem a vrství další těsto, a vše se opakuje, až jsou celkem tři vrstvy těsta.
Ayran
Turci jsou známí abstinenti a pijani různých čajů. Avšak mimo to pijí i poněkud zvláštní nápoj, zvaný ayran, což je směs bílého jogurtu, česneku, soli a ředěného vodou. Možná zvláštní, ale pro horký den osvěžující. Vyplatí se alespoň ochutnat.