1:09 pm - Neděle Červenec 3, 2022

Coco Chanel

Hedy

Coco Chanel

Autor obrázku: Reign_Of_LOve

Jedna z nejslavnějších módních návrhářek světa je jistě Coco Chanel. Než se však ve světě stala veleúspěšnou a téměř nesmrtelnou postavou, musela prožít nepříjemné dětství, a čelit i nepříjemnému období světové války.

Malá Gabrielle

Coco se narodila jako Gabrielle Chanel v roce 1883 ve Francii. Byla nejstarším z pěti dětí podomního obchodníka a jeho ženy. Ta bohužel, když Coco bylo dvanáct let, zemřela. Otec se nedokázal o děti postarat a tak do své dospělosti žily v klášterním sirotčinci. Zde se Gabrielle naučila základy šití, které si také velice oblíbila.

Pracovala non-stop

Když opustila sirotčinec, vydělávala si, jak jen mohla – přes den chodila pracovat do oděvního salonu, kde získala brzy pověst dobré švadleny. Večer zpívala v klubu a tím získala i přezdívku – Coco. Prý podle písně, kterou zpívala o dívce, jež v Paříži ztratila svého pejska jménem Coco.

Vlastní cesta a vlastní cíl

Autor obrázku: wkgus

Coco byla zdravě sebevědomá, ctižádostivá a krásná mladá dívka. Šla za svými sny a plnila si je. Tím, že od mala byla zvyklá starat se sama o sebe a navíc o další sourozence ji přineslo povahu silné osobnosti. Byla svůdná a vědoma si svých kvalit. Tím se také brzy dostala do vyšší společnosti, přes milence, které měla.

Životní láska

Plně si uvědomila potřebu dam z bohaté společnosti a začala navrhovat klobouky, které se staly oblíbené. Následně se setkala se svojí životní láskou, britským diplomatem Arthurem Capelem. Ten ji pomohl zafinancovat vlastní salon a butik a mimo různých pokrývek hlavy začala navrhovat i sportovní oblečení.

Vlastní módní salón, velké hvězdy

Do módy přinesla nové, revoluční prvky. Brala inspiraci v pánské módě a tu vkomponovávala do dámské a vždy s dávkou elegance. Objevily se tak první dámská saka, kostýmky. Světu také dala košilové šaty z žerzeje a nejpopulárnější malé černé šaty, které by podle Coco měla mít povinně každá žena v šatníku, neb se hodí ke všemu a kdykoli. Odstranila nepohodlné korzety, objevila lehkost a styl. Oblékala ty největší hvězdy tehdejší doby – Audrey Hapburn, Jacqueline Kennedy anebo Grace Kelly. Navrhovala modely pro divadla a filmová studia.

Marilyn Monroe

Získala status nejbohatší módní návrhářky ve Francii a po celém světě otvírala jeden butik za druhým. Začala navrhovat i doplňky a parfémy. Že byla úspěšná i v této sféře jasně dokazuje parfém Chanel N°5, jenž je absolutně nejslavnější parfém světa a o kterém Marilyn Monroe prohlásila, že jedině v něm chodí v noci spát.

Válka a Švýcarsko

Během války byla nucena téměř všechny své obchody zavřít a kvůli mileneckému poměru s nacistickým špionem musela po válce vycestovat do Švýcarska.

Coco však neztrácela nikdy naději a opět se vrhla do práce. Světlo světa tak spatřily dvoubarevné boty anebo tvídový kostým. Zemřela v úctyhodných 87 letech.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply