1:40 pm - Pátek Říjen 7, 2022

Máme se rádi, ale brát se nechceme

Hedy

Máme se rádi, ale brát se nechceme

Zastaralá instituce? Ano, je to tak. Svatby v dnešní době tak úplně „nefrčí“. Už to nejsou jen muži, kteří se bojí chomoutu. V módě jsou vztahy na „psí knížku“ a život „singl“. Samozřejmě, má to spoustu výhod, nikdo neskáče do oprátky nevyzrálý nebo nejistý s výběrem partnera pro celý život jen proto, že se to od něj čeká, že to tak má být.

Autor obrázku: Alexander Lindquist

Nevýhoda tkví ale v něčem jiném. V čem? Když se nám rozbije pračka, nenecháme ji spravit, ale hned se poohlížíme po jiné. A přesně takhle nahlížíme i na vztahy. Něco ve vztahu nefunguje? Žádný problém, rozchod a hledání někoho nového je to nejjednodušší řešení. Chápete mě, co tím chci říct? Dnešní vztahy nejsou tak pevné, protože problémy neřešíme, ale zvykly jsme si od nich utíkat. Proto nynější vztahy nestojí na pevném základu.

A svatba bez pevného základu?

Doba se mění a my s ní. Copak je naše generace o tolik jiná, než byla ta předchozí? Ano, ačkoli nás dělí nějakých 20let, situace se opravdu rapidně změnila. V čem tkví hlavní rozdíl? Přemýšlíme jinak a máme více možností. Ještě naše maminky a tatínkové měli přesně předepsaný scénář – dodělat střední školu nebo učiliště, chlap vydělávat a ženská k plotně a k dětem. Hnus, že? Ať žije emancipace!

Teď už není ve 20 žena „divná“ a chlap „teplouš“, když není v chomoutu, naopak. A svobodné matky jsou běžnou věcí. V minulém století byla tato situace peklem na zemi. Mladí lidé si ťukají na čelo, když se pod čepec ženou jejich vrstevníci. A podle mého názoru opravdu není kam spěchat. Kdy jindy si člověk muže užívat? Budovat kariéru? Cestovat?

Nechci, abych měla napsáno v občance, že mě někdo vlastní, že někomu patřím. Člověka přeci nejde vlastnit a ani svatba vám nezaručí pohádkový život a věrnost až za hrob. Mám ráda tu kolonku svobodná. Ale v budoucnosti svoji svatbu vidím kvůli dětem. Oni nepochopí důvody, kvůli kterým se maminka jmenuje jinak než tatínek…

A co říká rozum?

Autor obrázku: misscreativecakes

Když si to vezmeme trochu praktičtěji, samozřejmě nám vyjde, že se nám svatba vůbec nevyplatí. Hostina, šaty, květiny… a další věci, to všechno stojí peníze. A vzhledem k procentu rozvodů v ČR se může stát, že nastrkáte peníze do svatby a za chvilku do rozvodu. Nehledě k tomu, že pokud neuzavřete předmanželskou smlouvu, je všechen majetek nabitý v manželství společný a dělí se rovným dílem bez ohledu na to, kdo do něj nastrkal více financí.

Takže se s klidem může stát, pokud si vezmete například gamblera a po spadnutí růžových brýlí trváte na rozvodu, ještě s klidem progambleří jako rozvedený půlku „společně“ nabitého majetku. A jsou i případy, kdy ženy (i muži samozřejmě) splácejí dluhy své bývalé polovičky. Na předmanželské smlouvě trvejte za každých okolností, nikdy nevíte, co se z vaší lásky vyklube a o co všechno můžete přijít!

A výhody manželství?

Samozřejmě, taky jich je spousta. Kromě toho, že k sobě patříte jaksi oficiálně, je velká výhoda to, že máte právo na informace o zdravotním stavu druhého, což partneři logicky nemají. V případě vážného zdravotního stavu vašeho partnera musíte povolat nejbližší příbuzné (jistě, v případě manželství jste nejbližší příbuznou vy) a ti rozhodují například o důležitých operacích a dozvídají se podrobnosti o partnerově nemoci. Vy můžete jen doufat v dobré vztahy, abyste se taky něco dozvěděla…

Manželství je instituce a je teda i tak na něj právně pohlíženo a je upraveno zákonem, oproti soužití druhů. Manželé se mohou bez problémů zastupovat v běžných záležitostech a oba jsou povinni stejných dílem přispívat na společnou domácnost. A také mají manželé vyživovací povinnost, takže se nemůže stát, když například jeden z manželů přijde o práci nebo prodělá těžký úraz, že ten druhý beze slova práskne do bot, jako se to může stát u soužití druh a družka. Na toto soužití také zákon sice pamatuje, ale není toto soužití přesně zpecifikováno…

Ano, výhody jsou to sice krásné, ale kam se poděly důvody pro sňatek, jako je láska, přání zůstat s tím druhým až do konce svých dnů? Kam se vytratila ta všechna romantika a to krásné okolo? Ale když si představím stroze nudnou svatbou na radnici, o nějaké romantice okamžitě přestávám snít…

Vaše Lucie Hanusová

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply